Stařecké skvrny mají své přemožitele, které lze využít z pohodlí domova. Jde i o citron nebo jablečný ocet

Fotografie: Depositphotos

Stařecké skvrny jsou nevzhledný problém, který může snadno narušit váš vzhled. Odstranit je můžete několika různými způsoby, i podomácku.

Stařecké skvrny jsou častou známkou stárnutí, která může postihnout naprosto každého člověka. Pokud se s nimi potýkáte i vy, nemusíte však nutně podstupovat chirurgické zákroky nebo jiné invazivní metody. Odstranit je totiž dle lékařky Cynthie Cobb pomohou i některé domácí triky a levné prostředky, jež lze získat naprosto v každé lékárně. Stačí si vyhradit chvilku času a nevzhlednosti budou pryč.

Domácí prostředky proti stařeckým skvrnám

Pokud se vám udělaly stařecké skvrny, můžete se je pokusit léčit pomocí lokálních léčivých krémů. Ty lze většinou získat prostřednictvím lékařského předpisu a zahrnují hydrochinon (bělicí krém), mírné steroidy a například také retinoidy, jako je tretinoin. Tyto prostředky fungují tak, že pomohou vyblednout skvrny v průběhu několika měsíců a učiní pokožku opět krásnou a jemnou.

S problémem vám dle lékařky Carmelity Swiner dokáží pomoci také některé přírodní prostředky, včetně citronu či jablečného octa. Oba prostředky lze aplikovat přímo na postižené místo a nechat je několik minut působit. Po pár týdnech by měly být také pryč, a to navíc zcela přirozeně. Dobrým způsobem, jak zmírnit jejich výskyt, je také používání opalovacího krému, který snižuje jakékoli další poškození sluncem.

Příčiny vzniku akné lze hledat i v jídelníčku. Jeho změna pomáhá

Odborné ošetření stařeckých skvrn

Stařecké skvrny lze řešit také v ordinaci, a to invazivnějšími způsoby. Mezi nejčastější metody léčby patří laserová a intenzivní terapie pulzním světlem, což je ošetření, jež pomáhá ničit buňky produkující melanin (ty zbarvují skvrny). Metoda navíc nijak nepoškozuje povrch kůže a nestojí tolik peněz. Pokud se rozhodnete metodu podstoupit, po několika týdnech budou veškeré nevzhlednosti pryč a s malým rizikem vedlejších účinků.

Fotografie: Alain Gérard / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Další oblíbenou metodou je zmrazování (kryoterapie). Toto ošetření zahrnuje aplikace tekutého dusíku nebo jiného roztoku přímo na stařecké skvrny, což následně zničí zbarvené buňky. Jak se poté bude pokožka hojit, bude vypadat světlejší a pleť si získá opět svou původní podobu. Je ovšem možné, že v důsledku takové léčby dojde k zjizvení pokožky nebo jejímu podráždění. Na webu ZdravéStravování jsme také psali, jak co nejúčinněji zabránit rozvoji stařeckých skvrn.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]