Stop chrápání: Drobné změny zaručí, že bude celou noc ticho jako nikdy předtím

Fotografie: Depositphotos

Chrápání je výsledek uvolněných vibrací, které způsobuje vzduch proudící vaším krkem během spánku. Tyto způsoby vám jej pomohou odstranit.

Chrápání je přirozený zvuk, kdy během spánku prochází krkem vzduch a způsobuje vibrace uvolněných tkání. Přestože jde často o nevinný problém, měli byste se na něj v každém případě zaměřit a rozhodně jej neignorovat, radí lékař Raj Dasgupta. Ve skutečnosti to totiž může signalizovat problémy, jako je obstrukční spánková apnoe, obezita nebo problém se strukturou vašich úst, nosu nebo krku. Pokud však tyto problémy nepociťujete, níže se můžete seznámit s osvědčenými způsoby, které vás zbaví chrápání.

Lehněte si na bok

Spaní na zádech často způsobuje, že jazyk přepadne do zadní části krku, kde částečně blokuje proudění vzduchu. V případě, že tedy často během spánku chrápete, zkuste si lehnout na bok. Tímto způsobem totiž tomuto problému předejte a navíc se vám bude pravděpodobně mnohem lépe usínat.

Dopřejte si dostatek spánku

Dostatek spánku je obecně velmi důležitý pro zdravé tělo a zdravý organismus. Pokud však nespíte dostatečně dlouho, můžete se kromě potenciálních problémů potýkat také s vyšším rizikem chrápání, protože tímto způsobem můžete být akorát náchylnější k obstrukci dýchacích cest.

Zvedněte čelo postele

Vyvýšení své hlavy během spánku vám dokáže pomoci snížit chrápání tím, že udrží vaše dýchací cesty otevřené. Pokud vám vaše postel neumožňuje vyvýšit čelo, můžete si dát pod hlavu polštář navíc nebo pod horní stranu matrace jakékoliv jiné podepření.

Fotografie: Freepik

Používejte nosní pásky

Pokud často chrápete, můžete si na svůj nosní můstek také přilepit speciální pásku, kterou zakoupíte téměř v každé lékárně. Tímto způsobem usnadníte proudění vzduchu do svého těla a zamezíte tak jakýmkoliv vibracím.

Vyhněte se užívání sedativ před spaním

Pokud užíváte sedativa, poraďte se se svým lékařem, zda neexistují jiné možnosti, za které byste je mohli zaměnit. Přestože vás mají tyto medikamenty uvolnit a pomoci vám lépe usnout, je lepší, pokud se jim před spaním budete raději vyhýbat.

Vyhněte se před spaním alkoholu

Chrápání je často důsledek konzumace alkoholu před spánkem. Pokud tedy tyto dráždivé zvuky nevydáváte jindy, než když pijete, jednoduše to vyřešíte tak, že před spaním už nebudete pít.

Fotografie: Pexels

Pokuste se přestat kouřit

Pokud kouříte, měli byste se pokusit co nejdříve přestat. Tento zlozvyk totiž nejenže ničí vaše zdraví téměř ze všech stran, ale také zvyšuje riziko chrápání. O terapiích se můžete poradit se svým lékařem, který vám pomůže zahájit léčbu.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]