Jak poznat zánět slepého střeva. Existuje 5 hlavních varovných signálů, které by měl každý znát

Fotografie: Depositphotos

Ačkoli není zánět slepého střeva tak častý, postihuje asi pět procent populace. Je tak velmi důležité znát jeho příznaky, abyste ho mohli léčit co nejdříve, říká lékař Minesh Khatri.

Většina lidí již za svůj život nejméně jedinkrát určitě poznala zažívací potíže a poruchy, jako je zácpa či průjem. Co však mnozí z nich neví, je fakt, že by tyto a další problémy mohly indikovat něco horšího – zánět slepého střeva. Ačkoliv tato porucha není tak častá, stále postihuje téměř 5 % populace, a je proto důležité, aby každý znal její nejčastější příznaky. Zánět slepého střeva vyžaduje okamžitou léčbu, jinak se může stát život ohrožujícím.

Nevolnost, zvracení, nechutenství

Může se sice jednat pouze o virus, ale pokud pociťujete tyto příznaky v kombinaci s bolestí, měli byste raději co nejdříve navštívit vašeho praktického lékaře. Zánět slepého střeva ovlivňuje kromě trávicího systému také nervový systém, a způsobuje tak především nevolnost a zvracení. Pamatujte tedy, že zažívací problémy ne vždy indikují špatné potraviny.

Fotografie: Freepik

Časté návštěvy toalety

U některých lidí je slepé střevo nízko v pánvi, čili velmi blízko močového měchýře. Při kontaktu se zánětem dochází k podráždění močového měchýře, což následně vede k neustálé potřebě močení, která je navíc bolestivá. Může se sice jednat i o příznak infekce močových cest, ale v kombinaci s dalšími příznaky se s největší pravděpodobností jedná právě o zánět slepého střeva.

Fotografie: Freepik

Třes a horečka při zánětu

Horečka a zimnice jsou obecně nejčastějšími indikátory mnohých zánětů v lidském těle. Jak totiž nemoc postupuje a zánětlivá reakce organismu stále stupňuje, dochází ke zvýšení tělesné teploty, k zimnici a mnohdy i k horečce.

Velmi často se také mohou objevovat při postupném měření teploty v podpaží a konečníku velké rozdíly. Dejte si tak pozor a v případě těchto problémů v kombinaci s dalšími příznaky ihned vyhledejte pomoc.

Fotografie: Freepik

Pocit zmatenosti může značit infekci

Pokud se cítíte zmateně a dezorientovaně, je to nejspíše známka toho, že máte v těle infekci (zánět), která se neustále zhoršuje a může přejít v sepsi, což může vést v některých případech i ke smrti. Když se totiž infekce v těle zhorší a postihne všechny orgány včetně jejich funkcí, mozek nemá dostatek kyslíku, což vede ke zmatenosti.

Zdroj: WebMD