Včasné odhalení revmatoidní artritidy: 9 varovných příznaků, které byste neměli ignorovat

Fotografie: Depositphotos

Revmatoidní artritida je závažné onemocnění, které může závažně ohrozit vaše zdraví, pokud se neléčí včas. Tyto příznaky vám jej pomohou zavčasu rozpoznat.

Revmatoidní artritida je závažné autoimunitní onemocnění, které se začíná projevovat velmi pomalu a jehož příznaky se mohou měnit ze dne na den. Udeřit může naprosto v každém věku a bez správné léčby často vede k intenzivnímu poškození nebo deformaci kloubů. Je proto důležité, abyste znali veškeré jeho včasné příznaky a v případě, že je na sobě zpozorujete, bez prodlení kontaktovali svého praktického lékaře. Níže se můžete seznámit s varovnými příznaky revmatoidní artritidy. Více prozradila lékařka Nancy Carteron.

Neobvyklá únava

Ačkoliv je únava po tréninku nebo po dni plném aktivit běžná, pokud se dostavuje náhle a z nevysvětlitelných důvodů, mohlo by se jednat o včasný příznak artritidy. V tomto případě se může objevit již dlouhou dobu před rozvinutím samotného onemocnění a většinou přichází střídavě po jednom či dvou měsících.

Ztuhlost těla po ránu

Ztuhlost celého těla, která přichází ráno po probuzení, patří mezi jedny z prvních příznaků revmatoidní artritidy. Zpozornit byste měli i v případě, pokud trvá pouze několik minut, protože již tehdy může jít varovný signál před nebezpečím. V pokročilejších stádiích může být ztuhlost přítomna dokonce i několik hodin.

Fotografie: Pixabay

Bolest kloubů

Příznakem revmatoidní artritidy může být samozřejmě bolest kloubů, a to jak při pohybu, tak i v klidovém režimu – tu navíc může často doprovázet také jejich ztuhlost. Toto onemocnění může v pokročilejším stádiu také ovlivnit prsty na rukou a nohou, zápěstí, chodidla a také ramena.

Ztuhlost kloubů

Mezi další časný příznak, kterým se vás tělo snaží varovat před revmatoidní artritidou, patří nevysvětlitelná ztuhlost kloubů. Ta ze začátku postihuje především horní končetiny, a proto v případě, pokud se s ní již nějakou dobu potýkáte, rozhodně co nejdříve kontaktujte svého praktického lékaře.

Zánět kloubů

Pokud se u pacienta rozvine revmatoidní artritida, často se může začít projevovat záněty a otoky kloubů, a to naprosto v každé části těla. V některých případech může být viditelný více a v jiných zase méně. Rozhodně jde však o příznak, který byste nikdy neměli ignorovat.

Fotografie: Pixabay

Zarudnutí kloubů

Revmatoidní artritida, která postihla klouby v těle, může často vést k jejich následnému zarudnutí. Tento příznak je často důsledkem poškození kožních kapilár, které toto onemocnění rozšiřuje.

Pocit tepla v kloubech

V případě, že po doteku vašich kloubů pociťujete teplo nebo přímo horko, se vší pravděpodobností se v daném místě vyskytuje aktivní zánět. Tento příznak byste neměli brát na lehkou váhu v žádném případě, a to zejména proto, že může odkazovat na rozvíjející se revmatoidní artritidu.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]