Metody proti zácpě a bolesti žaludku. Vsaďte nejdříve na domácí léčbu

Fotografie: Depositphotos

Nepotřebujete drahé chemické léky, abyste se dokázali zbavit zácpy a bolesti žaludku. Postačí vám tyto osvědčené domácí metody.

Se zažívacími potížemi, jako jsou zácpa a bolesti žaludku, se pravděpodobně setkal již každý z nás. Tyto problémy mohou mít řadu příčin, ovšem mezi ty nejčastější patří emoční námaha (stres a úzkost) nebo pravidelné užívání léků, jež dráždí žaludek. Abyste do budoucna věděli, jak si se zažívacími potížemi poradit, níže se můžete seznámit s tou nejlepší domácí léčbou, která je dostupná nám všem. Více prozradila lékařka Kathy W. Warwick.

Jezte potraviny s bohatým obsahem vlákniny

Vláknina je základní složka potravy, která zlepšuje činnost střev – čím více vlákniny sníte, tím snadněji projde stolice vašimi střevy. Dejte si však pozor, abyste vlákninu přidávali do svého jídelníčku postupně, neboť v opačném případě se můžete potýkat s nadýmáním a plynatostí. Mezi velmi dobré zdroje této složky potravy patří například zelenina, ovoce, chléb z celozrnné mouky, obiloviny, bobulovité ovoce a fazole.

Nápoj se špetkou jedlé sody

Soda bikarbona je velmi účinný prostředek, který dokáže neutralizovat hromadění kyselin v lidském těle, a tím také zmírnit příznaky zácpy či refluxu kyselin. Abyste tuto metodu provedli co nejúčinněji, rozpusťte čtvrt čajové lžičky jedlé sody ve sklenici vody a směs jednoduše vypijte. Dejte si však pozor, abyste minimálně 2 hodiny před a po podání tohoto léčivého nápoje neužívali žádné léky, neboť zpomaluje proces vstřebávání v těle, což může ovlivnit i jejich účinek.

Fotografie: Freepik

Jezte více probiotik

Probiotika jsou živé bakterie, které vznikají během procesu kvašení v potravinách, jako je například jogurt nebo kefír. Jde ovšem o zdraví prospěšné organismy, bez nichž se naše střeva neobejdou – prospívají zdravému trávení, zmírňují příznaky bolesti žaludku a zabraňují nadýmání a průjmu. Pokud ve svém okolí potraviny s probiotiky nemáte k dispozici, můžete se obrátit také na doplňky stravy, které jsou dostupné na internetu.

Vyzkoušejte dietu BRAT

BRAT je zkratka pro banán, rýži, jablko a toast, což jsou měkké potraviny, které náš žaludek dokáže velmi snadno strávit. Pokud se tedy potýkáte se závažnými příznaky nevolnosti, zvracení, průjmu nebo zácpy, zkuste na chvíli jídlo kompletně omezit, pít hodně vody, vývarů nebo jablečného džusu, a poté začít v menším množství konzumovat výše zmíněné potraviny.

Zklidněte svůj žaludek bylinnými čaji

Jedním z dalších domácích způsobů, který vám pomůže zklidnit žaludek a podpořit proces trávení, je konzumace bylinných čajů. Vhodnou kombinací může být v tomto případě fenykl, který účinně stimuluje žlučník, máta peprná, jež zmírňuje nevolnost a působí jako přírodní prostředek proti bolesti, zázvor podporující tvorbu slin a heřmánek, který pomáhá uvolňovat napětí ve svalech.

Fotografie: Unsplash

Ležte se zdviženou horní částí těla

Pokud se potýkáte s bolestmi žaludku nebo jinými zažívacími potížemi, rozhodně byste nikdy neměli ležet v posteli vodorovně – v této poloze máte totiž krk a žaludek na stejné úrovni, což může způsobovat silné pálení žáhy. Zkuste si tak raději před spaním dát pod hlavu a ramena více polštářů nebo pokud jsou bolesti opravdu eskalující, zůstaňte spát rovnou vsedě.

Zdroj: Healthline, Healthline