Jáhly nejen při hubnutí. Prospívají svalům, detoxikují organismus a nejen to

Jáhly svým vzhledem připomínají kuskus. Jsou to droboučké žluté kuličky. Dřív bývaly jáhly velmi častou položkou v jídelníčku našich předků. V současné době se z mnoha českých kuchyní vytratily. Byla by škoda připravit sebe a svou rodinu o tak zdravou potravinu. Přinášíme vám důvody, proč jáhly zařadit do jídelníčku. Mimo to, že se z nich dá připravit nespočet chutných dobrot, prospějí vašemu zdraví.

Podpoří hubnutí a pomohou udržet zdravou váhu

Jáhly se řadí mezi potraviny, které vám pomohou zredukovat nechtěné kilogramy, případně pomohou udržet zdravou (optimální) váhu. Ačkoliv jde o loupané proso, obsahují jáhly poměrně dost vlákniny 100 g jáhel = 4 g vlákniny. Právě vláknina hraje klíčovou roli při hubnutí. Snižuje GI (glykemický index) potravin, pomáhá vstřebávání glykogenu, zprostředkuje pocit sytosti a oddálí hlad. Mimo to obsahují jáhly také slušnou dávku rostlinných bílkovin, které mají rovněž sytící schopnost. Už samotné jáhly patří k potravinám s nízkým GI.

Pomáhají s regenerací a tvorbou svalové hmoty

Jáhly jsou oblíbenou potravinou sportovců. A určitě to není jen proto, že dokáží dodat energii na dlouhou dobu. Jsou bohaté na vitamíny skupiny B, které pomáhají při regeneraci a tvorbě svalové hmoty. Nárůst svalové hmoty je také zásluhou nemalého množství bílkovin. 100 g jáhel = 12 g bílkovin. 

Jáhlový chléb 

Jsou bohatým zdrojem minerálů

Už víme, že jsou jáhly bohatým zdrojem vlákniny, bílkovin, také komplexních sacharidů, ale i minerálů: draslík, zinek, měď, fosfor, železo, hořčík. Všechny tyto minerály hrají důležitou roli ve zdraví a vitalitě člověka.

Přirozeně detoxikují tělo

V tomto případě hraje důležitou roli opět vláknina, a také přítomné antioxidanty. Mimo to mají na organismus zásadotvorný účinek. Jáhly dokáží pročistit tělo stejně dobře, jako mnohé drahé detoxikační přípravky. Je však potřeba si je vhodně připravit. Hodně přislazená nebo naopak osolená jáhlová kaše nebude mít očistné účinky.

V neposlední řadě lze z jáhel připravit nekonečné množství chutných a zdravých jídel. Používat při vaření a pečení můžete dokonce i jáhlovou mouku. Jáhly jsou bezlepkové a lehce stravitelné.