Jablečný ocet a jeho všestranné využití! Budete překvapeni, kde všude může pomoci

Jablečný ocet zná úplně každý, ale jen málokdo zná jeho široké využití. Ocet je v podstatě produkt fermentace. Jedná se o proces, u kterého jsou cukry rozštěpeny bakteriemi a kvasinkami. V první fázi fermentace jsou přeměněny cukry na alkohol. Poté když alkohol dál fermentuje, je produktem ocet.

Původní název pro ocet pochází z francouzštiny a značí „kyselé víno“. Na výrobu klasického octa se mohou použít různé suroviny, jako je ovoce, zelenina a hrozny. Zatímco jablečný ocet se vyrábí výhradně z drcených jablek.

Ocet v kuchyni, kosmetice i pro zdraví

Hlavní složkou jakéhokoliv octa i toho jablečného, je kyselina octová. Všechny octy obsahují i další kyseliny, nerostné soli, vitamíny i aminokyseliny. Po mnoho staletí se ocet používal pro různé účely. K nakládání zeleniny, čištění kávovarů, ničení plevele, odstranění rzi, leštění zbraní, do salátových zálivek a další. Ocet je však také pradávný lidový lék na jakýkoliv neduh. Podporuje trávení, zvyšuje energii, bojuje s bradavicemi a využít se dá i v kosmetice proti lupům, pro lesklé vlasy, jako čistič a tónovač pleti, bělení zubů, hojení modřin, eliminuje zápach z úst, působí i jako deodorant, proti zápachu nohou a další.

Příznivé účinky jablečného octa

Předchází cukrovce – Několik vědeckých studií prokázalo spojitost mezi užíváním jablečného octa a nižší hladinou cukru v krvi.

Pomáhá s hubnutím – Konzumace octa způsobuje pocit sytosti a kyseliny v něm zpomalují ukládání tuků. Ocet se doporučuje přimíchávat do džusů, salátových dresinků i do obyčejné vody.

Snižuje cholesterol – Mimo snížení krevního cukru byl zaznamenán i pokles špatného cholesterolu.

Detoxikuje organismus – Kyselina v jablečném octu dokáže na sebe vázat toxiny a čistí krev i játra. Obsah draslíku pomáhá rozkládat nahromaděné hleny a pročišťuje lymfatické uzliny.

Zprůchodňuje nosní dutiny – Jak bylo výše uvedeno, umí jablečný ocet rozkládat hleny. Tím se podílí na čištění nosních dutin, ale i uší. Má vysoce antibakteriální vlastnosti a předchází infekcím.

Kloktání na bolest v krku – Zmíněné antibakteriální vlastnosti se uplatní rovněž, jako kloktadlo při bolesti v krku. Smíchejte ocet s teplou vodou v poměru 1:1 a pár minut kloktejte.

Obrázek: FreeDigitalPhotos