Ibiškový čaj může usnadnit hubnutí, ale není vhodný pro každého

Denní užívání čaje ibišku je skvělý způsob, jak usnadnit hubnutí, jelikož tato rostlina obsahuje antokyany, fenolové sloučeniny a flavonoidy, které mohou pomoci regulovat geny podílející se na metabolismu lipidů, usnadňující vylučování tuku, snížit hypertrofii adipocytů, což může snížit velikost tukových buněk.

Nezdá se však, že by tato rostlina měla vliv na chuť k jídlu. Takže osoby, které mají hodně chuti k jídlu, což může ztížit hubnutí, by měli kombinovat ibišek s jinou rostlinou, o které je známo, že pomáhá snižovat chuť k jídlu, například Caralluma Fimbriata nebo Fenugreek (Pískavice řecké seno).

Nejosvědčenější způsob, jak ibišek používat a zajistit si tak co nejlepší výsledky, je ve formě pilulek. Zajistíte si tím přesnější dávku. Můžete si však také připravit čaj pomocí rostliny druhu Hibiscus sabdariffa, kterou najdete v obchodech s přírodními produkty nebo v lékárnách. Kromě čistého čaje lze ibišek přidávat také do šťáv a vitamínů v potravinách. Ibišek, na rozdíl od zeleného čaje, má příjemnější chuť a je bohatý na antioxidanty, které mohou zabránit srdečním onemocněním a předčasnému stárnutí, a může být skvělou volbou pro ty, kteří nechtějí pít zelený čaj.

Ibiškový čaj

Chcete-li připravit ibiškový čaj a zajistit, že vlastnosti květů zůstanou zachovány, musíte vodu uvést do varu, a jakmile začne vařit, vypněte plotýnku a přidejte květy ibišku, přikryjte nádobu a nechte 10 minut louhovat.

Správný poměr ibišku a vody je: 2 polévkové lžíce sušeného ibišku nebo 2 sáčky čaje ibišku, 1 litr vroucí vody. Měli byste pít 3 až 4 šálky tohoto čaje denně, půl hodiny před hlavním jídlem. Čaj by se měl pít bez přidání cukru, aby se dosáhlo očekávaného účinku a lepších výsledků při hubnutí, pokud je spojeno s vyváženou stravou a fyzickým cvičením, jsou účinky ještě větší a výsledky uspokojivější.

Kdy ibišek neužívat

Ibiškový čaj není vhodný pro těhotné ženy nebo ženy během PMS, protože může zhoršit příznaky. Ačkoliv je známo, že zdravotní přínosy čaje ibišku zahrnují také úlevu od křečí a menstruační bolesti, tak v době PMS vhodný není. Pije se spíš před menstruací. Rovněž není vhodný pro lidi, kteří mají problémy s nízkým krevním tlakem. Kromě toho může ibiškový čaj způsobit hormonální změny a zhoršit plodnost, takže se také nedoporučuje ženám, které se snaží otěhotnět. Samozřejmě jeden čaj za den žádný velký vliv mít nebude. 

Nadměrné užívání ibišku může také způsobit intoxikaci těla, změny krevního tlaku a způsobit svalovou slabost, takže maximální denní dávka by měla být 2 až 3 gramy denně nebo maximálně 6 šálků čaje – u zdravého člověka.

Obrázky: indiamart, content.selfdecode