Nedostatečný spánek škodí fyzickému i psychickému zdraví. Způsobuje i nárůst tělesné hmotnosti

Fotografie: Depositphotos

Spánková deprivace vede k fyzickým i psychickým zdravotním problémům, které mohou mít vliv na váš každodenní život. Příznaky se mohou lišit u dětí a dospělých.

Spánek je jedna ze základních lidských potřeb, stejně jako dýchání. Kvalitní spánek v optimální délce je nezbytný pro udržení dobrého zdraví, a to jak fyzického, tak i psychického. Nedostatek spánku vede ke spánkové deprivaci, jež může být velice nebezpečná. Při dlouhodobé absenci odpočinku můžete pociťovat nepříjemné příznaky, které mohou mít vliv na váš každodenní život a vést k vážným zdravotním problémům, říká doktor Thomas Johnson.

Na krátký spánek si nikdy nezvyknete

Než přejdeme k příznakům spánkové deprivace, možná jste už slyšeli o známém mýtu – na nedostatek spánku si lze zvyknout. Možná ano, ale rozhodně se neobejdete bez negativních účinků. Vy si hlavu možná nastavíte tak, že vám pár hodin spánku stačí, ale vašemu tělu nikdy neporučíte. Vrátí vám to i s úroky. Pamatujte, že dostatek kvalitního spánku je životně důležitý pro duševní i fyzické zdraví, pro vaši bezpečnost i kvalitu života, jak uvádí web National Heart, Lung and Blood Institue.

Tělo nedokáže odolávat nemocím

Jedním z následků nedostatečného spánku je neschopnost těla bojovat s vnějšími nepřáteli. Jakmile se o vás bude pokoušet nemoc, váš imunitní systém bude oslabený a příznaky nemoci budete prožívat mnohem hůře než obvykle. Stejně tak doba zotavení se prodlouží.

Zvyšuje se riziko rozvoje rakoviny

Web HealthLine uvádí, že dlouhodobý krátký spánek je spojen se zvýšeným rizikem rozvoje rakoviny, zejména rakoviny prsu, kolorektálního karcinomu a prostaty. Dokazuje to statistika, v níž nejčastěji figurují pracovníci nočních směn.

Jedinečná poloha spánku vás zbaví zdravotních problémů. Vysoké % lidí si častými chybami ničí tělo

bolest hlavy
Fotografie: Freepik

Nárůst tělesné hmotnosti

Možná jste zaznamenali, že při dlouhodobé absenci kvalitního spánku se cítíte nafouknutí, máte větší chuť na nezdravé svačinky, sladké, slané, rychlé občerstvení atd. Riskujete tendenci k obezitě, o čemž jsme se již zmínili na našem webu ZdravéStravování.eu, dokonce i vzniku cukrovky v dospělosti.

Potíže se soustředěním

Je potřeba si uvědomit, že snížená kvalita spánku má vliv na vaše myšlení, soustředění i schopnost reagovat, to znamená, že je snížená i vaše bezpečnost. Jinými slovy – jste-li aktivními řidiči, v případě nevyspání byste neměli sedat za volant, je možné, že se stanete účastníkem dopravní nehody.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]