Důležitá fakta, která se týkají různých mutací koronaviru a rizik s nimi spojených

Fotografie: Shutterstock

Koronavirus sužuje zemi již přes rok. Během této doby vzniklo mnoho jeho mutací. V hledáčku vědců je ovšem nyní ta britská. Dle odborníků je mnohem nakažlivější než jeho původní verze. Britská se mu říká proto, že se začala šířit v polovině prosince 2020 po celé Anglii.

Podrobné informace o britské mutaci koronaviru

Američtí vědečtí pracovníci zjistili, že britská mutace koronaviru je nakažlivější zhruba o 50 až 70 procent než původní verze. Dosud byla zaznamenána v asi 60 zemích světa. Jisté případy se objevily už i v České republice

Co se týká průběhu nemoci způsobené mutantním virem, neměl by být nijak odlišný. Příznaky jsou stejné, avšak může dojít k rychlejšímu nárůstu počtu nakažených v konkrétních státech. Velmi se hovoří také o tom, zda vyvinuté vakcíny na tuto mutaci zaberou. Výrobci očkovacích látek deklarují, že účinnost se neliší. Vakcíny by tak měli zabránit infekci jakýmkoliv koronavirem.

Fotografie: Freepik

Kolik mutací koronaviru existuje?

Zatím bylo vysledováno vědci celkem sedm mutací koronaviru. Vyskytnou se ale další, jelikož virus se snaží přežít. Nové mutace se objevily nejen ve Velké Británii, ale také v Jižní Africe a Nigérii. Odlišná varianta koronaviru byla odhalena nedávno i v Německu u asi 35 pacientů.

Jaké jsou rozdíly mezi mutací a kmenem?

Mutace jsou náhlé změny genetického materiálu viru a jsou náhodné povahy. I RNA virů jsou nečastější příčinou mutací chyby tzv. polymeráz, což jsou enzymy zodpovědné za množení genetického materiálu. Kdežto kmeny jako takové jsou již výsledkem mutací nebo genetických změn u virů. Hovorově se nejčastěji používá místo výrazu kmen – varianta.

Fotografie: Freepik

Zajímá vás, jaké jsou vlastnosti dalších mutací koronaviru?

Často řešenou mutací koronaviru je nejen ta britská, ale také ta jihoafrická. Nyní se vyskytuje v asi 24 zemích světa. V Česku zatím prokázaná u nikoho nebyla, avšak epidemiologové počítají s tím, že by se měla v nejbližších týdnech objevit i zde.

Kromě toho, že je tato varianta viru nakažlivější zhruba o 50 % než ta původní, zasahuje zejména mladší ročníky. Rovněž se odborníci obávají, že by mohla způsobovat onemocnění covid-19 několikrát po sobě v krátkých intervalech. Údajně lépe odolává protilátkám. Očkování by na tuto mutaci však také mělo fungovat.

Jak si počínají země s proočkovaností proti koronaviru?

V České republice je zatím naočkováno proti koronaviru něco málo přes 200 000 lidí, a to především z řad seniorů a zdravotníků. Stále se však země drží pod celosvětovým průměrem v tomto ohledu. Na špičce stále zůstává Izrael, kde vakcínu dostalo už téměř 40 % z celé tamější populace. Předběžná izraelská data ukazují, že první vakcinace skutečně dokáže ochránit dotyčného před nemocí covid-19 i možnou hospitalizací.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]