Gordon Ramsay a jeho skotská vejce. Velikonoční recepty z vajec – inspirace, která přijde vhod.

K Velikonocům neodmyslitelně patří vejce. Tudíž se běžně stává, že se jich doma sejde solidní hromada, zvlášť máte-li kluky (koledníky). Co s takovým množstvím vajec? Receptů existuje nespočet, proto vám i my přinášíme trochu inspirace.

Kulajda

Kulajda je dobrá a oblíbená polévka krémové konzistence. Potřebovat na ní budete brambory, kmín, hladkou mouku, pepř, nové koření, kopr, bobkový list, ocet, houby, zakysanou smetanu a vajíčka. Smetanu přidávejte až nakonec, jakmile jsou brambory měkké, dochuťte octem, koprem a solí. Do úplně hotové polévky přidejte na drobno nakrájená vejce.

Plněná sekaná

K přípravě plněné sekané budete potřebovat mleté maso, strouhanku, olej, vajíčka syrová i vařená na tvrdo, koření, sůl, hořčici, uzeninu, kyselou okurku. Připravte si těsto na sekanou, vyválejte placku a doprostřed dejte salám, na tvrdo uvařená vejce, kyselé okurky a zamotejte šišku. Tu pak upečte. Hodí se samostatně k bramborám, ale i se zelím, případně nakrájet jako občerstvení na stůl. Výtečně chutná i za studena. Pokud sekanou nesníte, můžete ji dát zamrazit. Podobným receptem z mletého masa jsou skotská vejce. Zkusíte je také? Jak na to vám ukáže britský šéfkuchař a televizní hvězda Gordon Ramsay:

Vajíčková pomazánka

Vajíčková pomazánka je stará dobrá klasika, která nikdy nezklame. Oloupejte vajíčka a nasekejte na drobno, přidejte máslo, pepř, sůl, hořčici a osmahnutou cibulku. Servírujte s celozrnným pečivem a zeleninou. Výtečně se k ní hodí ředkvičky. Pomazánka vám v lednici dva až tři dny vydrží a máte postaráno o zdravou a výživnou snídani, případně svačinky.

Plněná barevná vejce

Jaro hraje všemi barvami a stejně tak krásně barevný může být i váš stůl plný dobrého jídla a pití. Vajíčka oloupejte a ponořte do nálevu z červené řepy, případně pro jiné barvy použijte další potravinové šťávy (například borůvky, kurkumu rozmíchanou ve vodě apod.) Jakmile vajíčka chytnou barvu, vytáhněte je, osušte, rozpulte a vydlabejte žloutky. Vajíčka můžete plnit jakoukoliv pomazánkou – avokádovou, česnekovou, vajíčkovou, šunkovou, hermelínovou, lososovou. Nakonec je ozdobte. Kadeřavá petrželka, pažitka, kopr, olivy, losos, rajčátka.

Obrázek: daotaobeptruong.vn