Přezráním banánů jejich využití zcela nemizí. Stále se hodí do ovesné kaše, smoothie nebo palačinek

Fotografie: ObsidinSoul / Public domain

Málokdo si dopřeje banány s tmavě hnědou slupkou, nevypadají totiž příliš lákavě. Ale nemusí nutně končit v odpadkovém koši. Můžete je využít pro přípravu mnoha chutných a zdravých jídel.

Stejně jako mnoho druhů ovoce i banány dozrávají. Vidět to můžete na jejich slupce, která ze zelené barvy postupně přes žlutou přechází až v tmavě hnědou. Jakmile dosáhne tmavé barvy, můžete přepokládat, že už jsou banány příliš zralé nebo jejich slupka poškozená. Zpravidla na takové banány už nemáte chuť a vyhazujete je do odpadkového koše. Hnědé banány však nejsou na odpis, stále je můžete použít, říká doktorka Alissa Palladino.

Hoďte je do smoothie

Banány jsou velmi oblíbenou přísadou do smoothie. Hnědé banány se dobře mixují a lze je použít v téměř každém receptu na smoothie, který vyžaduje banány. Jediné změny na vašem smoothie, jíž si můžete všimnout, je o něco tmavší barva a sladší chuť, protože hnědé banány mají tendenci obsahovat více cukru.

Přidejte je do ovesné kaše

Přidání hnědých banánů do ovesných vloček je jednoduchý způsob, jak jim dodat sladkost bez použití přidaných cukrů, jako je bílý nebo hnědý stolní cukr. Navíc jsou banány bohaté na živiny a také dodají vašemu jídlu extra vlákninu, vitamíny, minerály a antioxidanty. Ať už připravujete ovesnou kaši přes noc, vaříte ji v hrnci nebo používáte instantní ovesné balíčky, hnědé banány budou skvělým doplňkem.

Použijte je do palačinek

Banány se často konzumují společně s palačinkami. Někdy jsou jednoduše nakrájeny a umístěny navrch, zatímco jindy jsou vmíchány přímo do těsta. Nemusíte tak do těsta přidávat bílý nebo hnědý cukr, přesto mu dodáte sladkou chuť. Jakmile je jednou vyzkoušíte, už nikdy nebudete palačinky připravovat jinak.

Upečte si banánový chlebíček

Pokud jste fanouškem banánů, je pravděpodobné, že už víte, že hnědé banány jsou nejlepší pro přípravu banánového chleba. Je to určitě jedno z nejběžnějších použití hnědých banánů obecně. Ideální jsou ale také pro pečení zdravých banánových muffinů nebo ovesných sušenek s čokoládou a banány.

Popíjejte banánový čaj

Čaj nemusí být první věc, která vás napadne, když si vzpomenete na banány, ale banánový čaj je ve skutečnosti teplý a chutný zdroj vitamínů a minerálů, jako jsou draslík a hořčík. Banánový čaj si můžete připravit se slupkou nebo i bez ní, ale mějte na paměti, že mnoho zdraví prospěšných antioxidantů tohoto ovoce se nachází právě v jeho slupce, takže její použití v čaji může přinést více živin.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]