Odložení telefonu před spánkem ocení celé tělo. Častý zlozvyk snižuje kvalitu odpočinku a přispívá stresu

Fotografie: Depositphotos

Klidný spánek a kvalitní odpočinek jsou klíčem k energii a dobrému zdraví. V tomto článku se podíváme na důvody, proč byste měli před spaním omezit používání telefonu. 

Večerní chvíle před spaním jsou pro mnohé z nás časem relaxace, kdy se snažíme uvolnit a najít klid po náročném dni. Bohužel se však čím dál častěji stává, že tuto cennou dobu trávíme zíráním do svých telefonů. Bez ohledu na to, zda si prohlížíme sociální média, posíláme zprávy, nebo hrajeme hry, má to často podle odborníků negativní dopad na kvalitu našeho spánku a celkové zdraví.

Modré světlo a porucha spánku

Jedním z hlavních důvodů, proč byste neměli telefon používat před spaním, je modré světlo vyzařované displejem. Toto světlo má krátkou vlnovou délku, čímž může narušit produkci melatoninu, hormonu, který reguluje náš spánkový cyklus. Používání telefonu ve tmě může také způsobit, že naše oči budou pracovat více a déle, což může vést k obtížnějšímu usínání.

Stres a úzkost

Prohlížení sociálních médií nebo čtení e-mailů před spaním může způsobit stres a úzkost. Často se setkáváme s informacemi, které nás mohou znepokojit, a naše mysl se dostává do aktivního režimu místo do stavu pohody a uvolnění. To může vést k nespavosti a nepokojnému spánku.

Návyk a ztráta času

Používání telefonu před spaním se může stát nežádoucím návykem. Neustále kontrolovat sociální média nebo hrát mobilní hry může znamenat, že ztrácíme čas, který bychom mohli věnovat relaxaci nebo jiným produktivním aktivitám. Máme pak tendenci zůstávat vzhůru déle, než jsme původně plánovali, což má za následek nedostatek spánku.

Používání telefonu na záchodě je snem všech bakterií. Zvyšuje se také riziko hemoroidů

žena si prohlíží internet na mobilu před spaním v posteli
Fotografie: Freepik

Rušení a nepříjemné zážitky

Telefon může být také zdrojem rušení a nepříjemných zážitků před spaním. Upozornění na zprávy nebo hovory mohou narušit váš klid a vést k probuzení v noci. Navíc obsah na internetu může být často nepříjemný nebo stresující, což není pro klidný spánek není zrovna ideální.

Získejte zpět kvalitní spánek

Večer si vždy dejte pauzu od svého telefonu a věnujte se relaxaci a přípravě na klidný spánek. Zkušenost ukazuje, že omezení používání telefonu před spaním může mít pozitivní vliv na noční odpočinek a celkové zdraví. Místo toho si dopřejte čas na čtení knihy, meditaci nebo rozhovor s rodinou. Vaše tělo a mysl vám za to budou vděčné a váš spánek se stane opravdovým odpočinkem.

Zdroj: National Library of Medicine

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]