Syndrom fantomových vibrací: Problém, který začíná postihovat čím dál více lidí

Fotografie: Depositphotos

Lékaři varují před syndromem fantomových vibrací, kterým nevědomky začínají trpět mladí lidé. Zde najdete vše, co byste o tomto syndromu měli vědět.

V současné době plné stresu, spěchu a nadvlády chytrých zařízení nad vaším mozkem je velmi snadné přijít k úrazu, a to jak fyzickému, tak i psychickému. Mnoho lidí totiž v důsledku těchto faktorů nemůže spát, trpí různými neurologickými poruchami, a dokonce často končí v naprostých depresích. Lékaři však nedávno začali varovat před dalším podivným příznakem, který nazvali syndrom fantomových vibrací. Níže jsme se proto pro vás pokusili toto téma osvětlit.

Vibrace mobilního telefonu

Představte si situaci, kdy jdete s partnerem po ulici a příjemně si povídáte, kdežto najednou ucítíte vibrace mobilního telefonu. Na chvíli se proto zastavíte a chcete věnovat pozornost oznámení, které údajně právě dorazilo. Když se však podíváte na obrazovku, zjistíte, že na ní nic není. Ačkoliv můžete mít v tuto chvíli strach, nebojte se – nejste blázen a nemusíte navštěvovat psychologa. Tuto situaci dnes zažívá asi 80 procent populace a je známá jako syndrom fantomových vibrací. Odborníci navíc tuto reakci mozku považují za dobrý neurologický příznak.

Proč dochází k syndromu fantomových vibrací?

Odborníci se snaží vysvětlit syndrom fantomových vibrací pomocí teorie detekce signálů, podle níž tělo detekuje vnější podněty a reaguje na ně – neboli studuje a učí se, jak mozek reaguje na určitý podnět, jako jsou například právě vibrace mobilního telefonu.

Tato teorie dovedla vědce ke zjištění, že se lidský mozek často snaží předvídat, co se stane, a to zejména v momentech, kdy očekáváte důležitý hovor nebo oznámení. V takovém případě pak rozhodne, že jde o podnět, a přesvědčí vás, že telefon zavibroval, i když tomu tak není.

Fotografie: Freepik

Tato záhadná reakce je také často ovlivněna prostředím a situací, ve které se právě nacházíte, a to zejména pokud čekáte na odpověď od některého z vašich přátel. Tehdy je velmi pravděpodobné, že vám mozek tyto podněty pošle, protože se jistě nemůžete dočkat, až si přečtete ty slíbené novinky nebo čas, kdy se máte sejít. A bohužel čím více jsou lidé závislí na mobilních telefonech, tím více jsou jejich kožní receptory náchylné k tomu, aby jakékoliv vibrace kolem nich interpretovaly jako vibrace z mobilního telefonu.

Postihuje zejména mladé lidi

Tento syndrom se vyskytuje zejména u mladých, úzkostných lidí, kteří se nemohou dočkat odpovědi na své zprávy, a náchylní jsou k němu také zdravotničtí pracovníci, již musí být kvůli své práci neustále ve střehu. Odborníci proto doporučují, abyste si během dne dělali až 30minutové přestávky od těchto zařízení a věnovali se jiným činnostem, které vás naplňují a vrátí vás do přítomného okamžiku. Postupem času vám tento krok pomůže zbavit se závislosti na telefonech a také tyto příznaky regulovat.

Zdroj: Researchgate, National Library of Medicine

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]