Seznam potravin, kterým se raději vyhněte – vážně poškozují zdraví

Dnešní příspěvek vás provede stručným seznamem potravin, které bývají často konzumovány a přitom mají negativní vliv na zdraví člověka. Pokud se tedy vůbec potravinami nazvat dají. Pro lidské tělo představují velkou zátěž a je lépe je z jídelníčku zcela vyloučit anebo alespoň jejich konzumaci omezit.

V obchodech dnes existuje pestrá škála nutričně bohatých potravin a naštěstí je z čeho vybírat, tudíž není problém najít si náhradu za nezdravé potraviny a nahradit je těmi zdravými. Možná vám škatulkování potravin zdravé a nezdravé leze na nervy. Ale ono to má své opodstatnění. Některé potraviny sice dobře chutnají, ale žáden bonus z nich tělo nemá – naopak, ještě mohou škodit.

Sladké limonády

Limonády, džusy a ovocné nektary, kterým se přezdívá tekuté bonbóny, rozhodně do zdravého životního stylu nepatří. Obsahují velké množství rafinovaného cukru, jde tedy o kalorickou bombu. Neobsahují žádné kvalitní a prospěšné sacharidy, vitamíny téměř žádné, minerály jakbysmet. Konzumace těchto nápojů narušuje kyselost těla tak moc, že vypijete-li sklenici sladké limonády, je potřeba vypít dalších 30 sklenic čisté vody, aby se pH srovnalo. O zubních kazech snad ani nemusí být řeč. Pití sladkých nápojů vede ke kazivosti zubů, onemocnění kostí, srdečním onemocněním a obezitě. A podávat takové nápoje dětem je neodpustitelné.

Granulované a instantní nápoje

K sladkým limonádám přidejte i granulované a instantní nápoje. Zvlášť čaje jsou opět nadité rafinovaným cukrem. Je to totéž, jako si sednou k pytlíku s cukrem a jíst jej po lžících. Čím více takových potravin/nápojů – tím větší závislost na cukru. Cukry vyvolávají chuť na další cukry. Vyskočit pak z tohoto kolotoče je velmi těžké.

Hranolky, chipsy, koblížky

Dále se obloukem vyhýbejte smaženému jídlu. Patří sem například hranolky (škrobová hmota zcela utopená v oleji + vysoký obsah soli). Hranolky možná lákají svým vzhledem, vůní a chutí, ale rozhodně z nich vaše tělo žádný užitek nemá. Spíš naopak. Žalostně trpí. Chipsy jsou na tom podobně, jako hranolky. Vysoký obsah trans-mastných kyselin, sůl a další koktejl negativních látek, které tělo považuje za toxiny a podle toho se pak také chová. Vyhýbejte se rovněž smaženému sýru, koblížkům, které jsou plné umělých sladidel apod.

Dobroty

Pozor si dejte na želatinové cukrovinky – obsahují až 80 % cukru. Buď si udělejte želatinové bonbony domácí anebo dejte přednost čerstvému či sušenému ovoci bez přidaného cukru. Dalším sladkým mámením je zmrzlina. U ní většinou nejde pouze o jeden kopeček. Tu si rovněž můžete připravit domácí. Takto by se dalo pokračovat na téma dobroty do nekonečna. Neříkáme, že si už nikdy nemáte dát nic dobrého, ale domácí je domácí a na trhu najdete i vylepšené variace a zdravější alternativy.

Uzeniny

Uzeniny mají málo opravdového masa, vysokou kalorickou hodnotu a vysoký obsah tuků a solí. Obsahují často látky, které při časté a poměrně vysoké konzumaci podporují rakovinové bujení.

Obrázek: pixabay.com