Dukanova dieta aneb bílkoviny vítězí

Tato dieta patří do dílny doktora Dukana, od jehož příjmení je odvozen i její název. Nevíce příznivců má především ve Velké Británii a také ve Francii. Nejznámější osobností, jež tuto dietu držela a úspěšně se zbavila přebytečných kilogramů, je matka Kate Middleton. Dělo se tak před svatbou Kate a prince Williama. Jinak se al jedná o dietu oblíbenou i v Hollywoodu. Třeba Jennifer Lopez se také chlubí svou postavičkou, za kterou v uvozovkách může právě Dukanova dieta. Jídelníček obsahuje při striktním dodržování Dukanovy diety hodně soli, takže by se dietě měly vyhnout těhotné ženy a také lidé s vysokou hladinou cholesterolu v krvi. Z jakých fází je tedy dieta složena?

Fáze útoku

V první fázi je třeba útočit na přebytečné kilogramy, a to za pomocí konzumace čisté bílkoviny. Mezi jediné povolené potraviny se řadí maso, nízkotučný tvaroh a vejce. Najde se ale i několik dalších příbuzných potravin. V každém případě musí být strava bohatá na bílkoviny, ale prostá sacharidů a hlavně tuků. Tělo se za poměrně krátký okamžik zbaví tuků, ale nikoli svalové hmoty. Pokud chcete zhubnout maximálně 5 kilogramů, stačí délka první fáze dva dny. U hubnutí okolo 10 kilogramů můžete vše první fázi o den protáhnout.

Fáze plynulosti

Ve druhé fázi Dukanovy diety je zapotřebí do jídelníčku vhodně zakomponovat zeleninu. Jednat se může o zeleninu mnoha různých druhů. Klasikou je zejména ředkvička, brokolice anebo pórek. Součástí diety ale může být klidně i mrkev a jiná zelenina. Pozor si dejte ale na konzumaci rýže či brambor. Tyto tradiční přílohy si určitě nedávejte.

Fáze upevnění a stabilizace

Upevňovací fáze je asi nejdůležitější, jelikož právě v ní byste se měli držet, aby nedošlo k tolik obávanému jo-jo efektu. Do jídelníčku je možné přiřadit jeden typ ovoce a také dva krajíce celozrnného chleba. Dopřát si budete moci i 40 gramů sýra. V poslední fázi je nezbytné pouze dodržovat stravu ryze bílkovinného charakteru v jednom dni v týdnu.

Fotografie publikována se svolením Stoonn Photography/FreeDigitalPhotos.net