Co je onemocnění dna, jak vzniká, jak ji léčit a které potraviny do jídelníčku zařadit a které naopak vyloučit

Dna je v podstatě metabolická porucha, kdy organismus nelikviduje v dostatečném množství puriny, které nesou zodpovědnost za nadměrnou produkci kyseliny močové. Tělo není schopno vytvářet dostatek trávicího enzymu, který oxiduje tuto kyselinu. Bez oxidace kyseliny močové je nemožné, aby byla vyloučena, tak se hromadí v tkáních a krvi.

Nadbytečná kyselina poté krystalizuje v kloubech, kde v podobě krystalových jehliček poškozuje klouby. Pacient pak pociťuje ostrou bolest. Dna může postihnout klouby rukou, nohou, ramen. Nezřídka se také přehoupne v zánět, kdy začne zkrystalizovaná kyselina močová napadat bílé krvinky, což se projeví citlivostí, lesklou kůži, červenáním a otékáním napadených kloubů.

Kdo patří do rizikové skupiny?

Dna postihuje přibližně desetinu české populace, nejčastěji však muže. Riziko roste po čtyřicátém věku. Onemocnění může být dáno geneticky (tedy dědičnou formou), ale často si jej lidé zaviní sami, díky špatné a nezodpovědné životosprávě. Rozvoj dny může ovlivnit celá řada faktorů.

Co přispívá k onemocnění?

Mezi nejčastější příčiny patří zvýšená konzumace bílkovin (především masa) a alkoholické nápoje. Dále pak stres, nadváha, absence vitamínů a minerálů ve stravě, nedostatek tekutin a celkový nezdravý životní styl.

Jestliže dna propukne je nutné kompletně změnit životní styl a nastolit dietní režim. Při léčení se využívá léků, které snižují tvorbu kyseliny močové a navíc podporují její vylučování. Existuje i velká spousta přírodních prostředků.

Co eliminovat z jídelníčku

Potraviny s vysokým obsahem purinů: červené maso, vnitřnosti, uzeniny, tučné sýry, kynuté těsto, luštěniny, smažené pokrmy, ostré koření, kakao, sladkosti a cukrovinky, dochucovadla, alkohol. Je vhodné také omezit pití kávy.

Co by měl jídelníček naopak zahrnovat

  • Ovoce a zeleninu (zejména jahody a třešně)

  • Celerovou šťávu

  • Pečivo (může se bílé i tmavé)

  • Hnědou rýži

  • Brambory

  • Nízkotučné mléčné výrobky

  • V omezené míře: vejce, sladkovodní ryby, vařená šunka

Potraviny by měly být přijímány po malých dávkách 4x za den. K dietě je navíc nutné dodržovat zvýšený pitný režim (minimálně však 2 litry za den).

Obrázky: pixabay.com, findatopdoc.com