Úleva od bolesti kolen na dosah ruky díky technice RICE: Studený obklad je zlatým grálem

Fotografie: Depositphotos

Bolest kolen vám může velmi snadno znepříjemnit den. Pokud vás popadla, můžete vyzkoušet jednoduché domácí triky, které vám přinesou brzkou úlevu.

Bolest kolene je velmi nepříjemný problém, který může mít řadu příčin, a to od artritidy až po podvrtnutí. Pokud trápí i vás, nemusíte neustále navštěvovat fyzioterapeuta a užívat komerční léky – skvěle vám totiž postačí některé domácí triky, jako je například aplikace ledu, komprese či správné cvičení. Ty navíc působí zcela přirozeně a nepředstavují žádné riziko kontraindikací, říká doktorka Alana Biggers.

Technika RICE

Pokud jste upadli nebo jste si natáhli či podvrtli koleno, může pro vás být užitečné vyzkoušet techniku RICE. Ta vypadá následovně:

  • (R): odpočívejte,
  • (I): led,
  • (C): komprese,
  • (E): elevace.

Vypadat to může například tak, že na koleno přiložíte studený obklad, poté ho zabalíte kompresním obvazem, abyste zabránili otoku (ne však pevně, jinak byste přerušili krevní oběh), a zatímco budete odpočívat, mějte nohu ve zvýšené poloze.

Zbavit se ztuhlosti kolen a bolesti zad je možné pouhým stisknutím 2 akupresurních bodů na nohou

Správná cvičení

Každodenní cvičení vám pomůže udržet silné svaly a zachovat si pohyblivost. Jedná se tedy o jednu z nejúčinnějších technik, jak vyléčit a předcházet nepříjemné bolesti kolen. Je ovšem nutné zmínit, že byste měli volit aktivity s nízkou zátěží, jako je například jízda na kole, chůze, plavání, nebo cvičení ve vodě a tai-chi nebo jóga. Důležité je také brát na vědomí dostatečný odpočinek, který je nezbytný k tomu, aby tělo mohlo regenerovat.

Regulace hmotnosti

Nadváha a obezita mohou způsobit další tlak na kolenní klouby – kromě toho tyto stavy také často souvisí s rozvojem zánětu v dané oblasti. Je proto důležité, abyste udržovali svou hmotnost v rovnováze, což vás mimo jiné ochrání před mnoha dalšími problémy, jako je například vyšší riziko cukrovky 2. typu či srdečních onemocnění. Pomoci vám dokáže především pravidelný pohyb a správná strava.

Přírodní protizánětlivé léky, které pomáhají při bolestech kolen a kloubů

dieta hubnutí
Fotografie: Freepik

Terapie teplem a chladem

Teplo vám může pomoci zmírnit bolest a zároveň usnadnit regeneraci kolene – léčba chladem poté skvěle pomáhá snížit zánět. Můžete provádět především techniku střídání teplých a ledových obkladů, která se osvědčila nejvíce. Zároveň vám také dokáže pomoci teplá sprcha nebo koupel po ránu a masti obsahující kapsaicin.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]