Hromadění plaku v tepnách: Stav, který se musí řešit dříve, než se vymkne kontrole

Fotografie: Scientific Animations, Girish Khera / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Hromadění plaku v tepnách je potenciálně velmi nebezpečný stav. Ve vlastním zájmu byste se ho měli snažit zvrátit všemi dostupnými prostředky.

Tepny jsou jednou z hlavních částí oběhového systému a slouží k přenosu okysličené krve po celém těle, což umožňuje normální fungování tělesných orgánů. Pokud jsou tepny průchodné a neblokované, krev může volně proudit a vše funguje tak, jak má. Avšak pokud se v tepnách hromadí tukové usazeniny, mohou se ucpat. Existují ale opatření, která mohou pomoci existující usazeniny odstranit a zabránit zhoršení stavu ucpaných tepen, říká doktor Adam Bernstein.

Tepny se postupně zanášejí a nebezpečí se zvyšuje

Jak se postupně na stěnách usazuje plak, jejich pružnost i průchodnost se snižují a zvyšuje se riziko závažných komplikací. Tento stav se nazývá ateroskleróza a je potřeba ho co nejdříve řešit. V opačném případě totiž může dojít k ucpání cévy a přerušení zásobování dané oblasti krví. Pokud se to stane u nějakého životně důležitého orgánu, může to mít fatální důsledky.

Aterosklerózu můžete řešit i bez léků

Zanešené tepny lze znovu uvolnit a aterosklerózu zvrátit, ale pouze tehdy, pokud se vám podaří držet pod kontrolou všechny hlavní rizikové faktory. Musí tedy dojít k:

  • snížení vysoké hladiny cholesterolu,
  • snížení vysokého krevního tlaku,
  • zanechání kouření, pokud kouříte.

V tom vám může pomoci hned několik změn životního stylu: 

  • Omezte maso a další živočišné produkty: Rostlinná strava s nízkým obsahem tuku může účinně zvrátit ischemickou chorobu srdeční, což je častá komplikace aterosklerózy.
  • Začněte cvičit: Zahrňte do svého každodenního života pohyb. Pokud máte sedavé zaměstnání a večery trávíte převážně před televizí, zařaďte do svého programu každodenní procházky a postupně se propracujte k náročnějšímu cvičení. Cvičte pravidelně alespoň 3× týdně.
Fotografie: Depositphotos
  • Nekuřte: Jste-li kuřák, přestaňte s tím. O možných podpůrných terapiích či možnostech pomoci s odvykáním se poraďte s lékařem.
  • Jezte zdravě: Strava bohatá na ovoce, zeleninu, celozrnné obiloviny a rostlinné bílkoviny může pomoci snížit hladinu cholesterolu a zlepšit zdraví srdce.
  • Kontrolujte svůj cholesterol: Pokud máte vysokou hladinu cholesterolu, lékař vám může předepsat léky, které vám pomohou snížit hladinu cholesterolu v krvi.
  • Držte svůj krevní tlak pod kontrolou: Vysoký krevní tlak může zvyšovat riziko vzniku plaků v tepnách a srdečních chorob. Proto je důležité pravidelně kontrolovat svůj krevní tlak a případně ho léčit.
  • Naučte se zvládat stres: Chronický stres může mít negativní dopad na zdraví srdce a může zvyšovat riziko vzniku aterosklerózy. Pokuste se najít způsoby, jak si odpočinout a stres zvládat, jako jsou například meditace, jóga nebo cvičení.
  • Léčete další zdravotní problémy: Pokud máte další zdravotní problémy, jako například cukrovku, nebo vysokou hladinu kyseliny močové, je důležité je léčit, aby nedocházelo k dalším komplikacím.
  • Nepodceňujte preventivní prohlídky: Pravidelné kontroly u lékaře mohou pomoci odhalit aterosklerózu včas a předcházet dalším zdravotním komplikacím.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]