Obklady proti kašli a zahlenění: Už naše babičky znaly sílu přírody. Například prosté sádlo dokáže divy

Fotografie: Depositphotos

Chřipka není vůbec příjemné onemocnění, ale naštěstí s ním lze bojovat i s pomocí domácích metod, jako jsou například zábaly. Vyzkoušejte některé z nich a uleví se vám.

Zábaly se nemusí používat pouze při kosmetice nebo relaxaci. Využívat je lze i při nepříjemných onemocněních. Skrze horké nebo studené zábaly dochází k uvolnění křečí, zlepšení prokrvení, urychlení léčebných procesů a snížení horečky, říká lékařka Debra Rose Wilson.

Obklad při chřipce a nachlazení

K tomuto obkladu budete potřebovat pouze sádlo a vatové tamponky. Ty nejprve nahřejte a poté na ně naneste silnou vrstvu sádla. Následně tamponky naneste na hrudník a překryjte je zahřátým ručníkem nebo utěrkou. Díky tomu se bude sádlo lépe vstřebávat, a navíc si nezamastíte oblečení. Některým lidem sádlo příliš nevoní, ale pokud vám bude hodně špatně, vzpomeňte si na to, že vám tato metoda může pomoci. Zábal nechte působit nejlépe přes noc a do rána se všechno sádlo vsákne.

Běžná domácí sůl dokáže také pomoci

V případě, že doma máte termofor a rádi byste si udělali zábal, můžete k tomu využít i tohoto pomocníka, kterého využívají hlavně ženy při menstruačních problémech nebo zánětu močového měchýře. Termofor naplňte kuchyňskou solí a poté si předehřejte klasickou troubu na 100 °C. Nikdy nepoužívejte mikrovlnnou troubu. Termofor poté vložte na 10 minut dovnitř, ohřejte termofor se solí a poté ho vyndejte. Nakonec umístěte termofor na hruď, oblečte si tričko a lehněte si do postele.

Fotografie: Pixabay

Křen výborně pomáhá při chřipce

K výrobě zábalu z křenu budete potřebovat 2 najemno nastrouhané brambory a 1 najemno nastrouhaný křen. Tyto dvě ingredience smíchejte a dejte je do jakékoliv látky. Nejčastěji se používá plena, utěrka nebo staré tričko. Směs by se neměla dostat do kontaktu s kůží, jelikož dokáže popálit.

Křen je totiž pálivý jak v momentu, kdy ho konzumujete, tak když si na něj sáhnete. Hrudník si předem namažte sádlem a poté si látku s touto směsí přiložte na hrudník. Následně se uložte nejlépe do postele a zábal nechte působit dalších 20 minut. Po uplynutí této doby se nelekněte, kdyby se na vaší kůži objevilo začervenání. Samo po nějaké chvíli zmizí.

Zábal s vůní eukalyptu

Mezi další zábaly, které lze vyzkoušet, patří i tento s eukalyptem. Jeho příprava není vůbec složitá a zvládne si ho doma vytvořit každý. Je však potřeba mít zakoupený nebo doma vyrobený eukalyptový esenciální olej. Připravte si přibližně 0,5 litrů vody a do ní nakapejte 30 kapek esenciálního oleje.

Fotografie: Freepik

Pokud byste chtěli směsi méně, použijte 250 ml vody a 15 kapek esenciálního oleje. Tekutiny promíchejte a následně do směsi vložte látkový kapesník nebo utěrku. Tu poté vyždímejte a přiložte na hrudník. To, zda bude zábal teplý nebo studený, závisí pouze na vašich potřebách a pokud byste chtěli zábal teplý, stačí esenciální olej smíchat s vodu teplou.

Při chřipce se snažte udržovat hlavně v teple a klidu. Svůj zdravotní stav proberte se svým lékařem, dbejte jeho pokynů, používejte léky, jež vám předepíše, a dávejte na sebe velký pozor. Tato nemoc totiž patří mezi ty, které není dobré podceňovat, jelikož se váš zdravotní stav může rapidně zhoršit během několika hodin. Pacienti s těžším průběhem se musí léčit v nemocnici a není pro ně vhodná domácí léčba.

Zdroj: Healthline, Healthline