Fyzioterapeut prozradil sestavu cviků pro zdravá záda a úlevu od všudypřítomné bolesti

Fotografie: Depositphotos

Zdravá záda jsou zásadním pilířem lidského zdraví. Tyto cviky vám je pomohou zpevnit a ulevit vám od bolestí svalů a páteře.

Zdravá záda a páteř jsou základním pilířem lidského zdraví, který má zásadní vliv na váš tok energie, jasnou mysl a dobrou paměť. Je proto důležité, abyste tuto část těla pravidelně posilovali a získali díky ní to nejlepší, říká fyzioterapeut Gregory Minnis. Níže jsme si proto pro vás připravili seznam těch nejlepších cviků, které můžete dělat ze svého domova. Díky jejich pravidelnému procvičování můžete získat zdravá záda a ulevit si od všudypřítomné bolesti.

Poloha psa hlavou dolů

Toto základní jógové cvičení má velmi příznivý vliv na část nervového systému, která je zodpovědná za pohyb hlavy, očních svalů a obecněji nervů. Skvěle však také protahuje krční páteř a chrání ji před poškozením. Lehněte si na břicho, položte si dlaně vedle ramen a postavte se na špičky. Nyní se zvedněte do vzduchu, prohněte se v zádech, nohy položte na zem a zvedněte pánev co nejvýše do vzduchu – jako byste ze sebe chtěli udělat trojúhelník. V této poloze setrvejte 1 minutu a snažte co nejvíce tlačit do svých dlaní a nohou.

Pozice pes tváří nahoru

Pozice psa tváří nahoru skvěle posiluje pánevní dno, svaly hrudní páteře a má velmi příznivý vliv na nervy, ledviny a játra. Lehněte si na břicho, dlaně položte vedle boků a vyzvedněte jimi svůj trup nahoru, abyste se prohnuli ve spodní části zad. Nohy nechte položené na zemi a setrvejte v této poloze minimálně 1 minutu. Cvičení se snažte provádět co nejpomaleji.

Zvedání pánve do vzduchu

Zvedání pánve do vzduchu je jedinečný cvik, který vám pomůže posílit svaly bederní páteře, uvolit celou délku páteře a stimuluje proces obnovy meziobratlových plotének. Lehněte si na podlahu, ruce položte vedle těla a pokrčte se v kolenou. Svou pánev nyní začněte kontrolovaným pohybem zvedat nahoru co nejvýše, abyste cítili mírný tlak ve spodní části páteře. V poloze setrvejte alespoň 30 vteřin.

Fotografie: Depositphotos

Kolíbání na zádech

Toto cvičení vám pomůže procvičit svaly bederní páteře, obnovit smysl pro rovnováhu a protáhnout páteř. Lehněte si na záda, pokrčte kolena a obejměte je. V této poloze se začněte kolébat zezadu dopředu, abyste uvolnili veškerý tlak, přičemž se pokuste svou bradou dotknout kolen. Takto cvičení provádějte alespoň 5 vteřin.

Chůze po čtyřech

Krátká chůze po čtyřech je skvělé cvičení, které je nesmírně důležité pro protažení těla, posílení zad a stimulaci vazů v hýžďových svalech. Postavte se na všechny čtyři končetiny, vyzdvihněte páteř a začněte se procházet po místnosti 5–7 minut. Všechny výše uvedené cviky je dobré provádět alespoň dvakrát týdně, a to zpravidla v dopoledních hodinách.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]