Víte, z jakého důvodu chodíme po kávě na toaletu?

obrázek:pixabay.com

Taky to tak máte, že pro vás po ránu není nic lepšího než dobrý šálek kávy? Díky jeho krásné vůni se probudíte a chuť vás povzbudí. Její chuť povzbudí, ale i k jiné potřebě – dojít si na záchod :)?

Je zřejmé, že káva povzbudí nejen nás, ale i naše střevo. Ale proč tomu vlastně tak, je? Co je to s tou kávou přesně ve srovnání s čajem či jiných nápojů, které konzumujeme…?

Zde jsou odpovědi na vaše otázky.

Čím to je?

Káva v podstatě stimuluje trávicí systém, vědci si doposud nejsou jistí, co to zapříčiňuje, pravděpodobně to způsobuje kofein. Tělo tedy vysílá signály pro proces peristaltiky, což je taková svalová kontrakce v celém našem střevě, která přenáší potravu, káva tento proces zrychluje. Kromě urychlení těchto kontrakcí, kofein též způsobuje uvolnění tlustého střeva. Když se tyto dva gastrointestinální zázraky dají dohromady, tak pak je to jen otázka času, kdy přijde pocit potřeby dojít si na toaletu.
Kofein, díky své kyselé povaze v nápoji, zapříčiňuje to, že tělo produkuje více žluči. Přebytečné množství žluče se může dostat do střev, to je důvod proč někteří lidé mají po vypití kávy průjem.

Jak zabránit těmto procesům, po vypití kávy?

Nejběžnější odpovědí je – pijte méně kávy. Koneckonců méně kofeinu znamená méně laxativního (projímavého) účinku. To je důvod, proč nedochází k těmto stavům například po vypití limonády s kofeinem, neboť v limonádách je obsah hladiny kofeinu nižší.

Pokud si nemůžete odříct váš šálek, tak se doporučuje déle pražená káva, která díky delšímu procesu pražení obsahuje méně kofeinu nebo kávu bez kofeinu. Další možností a asi nejlepší variantou, pro milovníky kávy, je se právě před požitím kávy najíst. Dostatečně se najezte a až poté si dejte kávu. Jakmile se má kofein na co navázat, tak se zpomalí jeho stimulující efekt pro odskočení do koupelny. Nikdy nepijte kávu na lačný žaludek.

Pro některé lidi, trpící na zácpu mohou laxativní vlastnosti v kávě naopak kvitovat.