Vzhled nehtů upozorňuje na zdravotní problémy. I drobné změny mohou představovat nebezpečí

Fotografie: Depositphotos

Nehty jsou tvořeny keratinovými buňkami, které jsou ovlivněny různými faktory, jako je výživa, hormonální rovnováha a celkový zdravotní stav.

Zdravé nehty by měly být pevné, bez viditelných prasklin a bez žluté nebo zelené barvy. Změny v nehtech mohou signalizovat nedostatek železa nebo jiných minerálů či vitamínů, např. vitamínu H, biotinu. Změna barvy, tvaru nebo křehkosti nehtů mohou také signalizovat různé onemocnění, jako je lupus, revmatoidní artritida nebo diabetes, říká lékařka Alana Biggers.

Co znamenají změny na nehtech?

Je také důležité si uvědomit, že některé léky rovněž mohou ovlivňovat stav nehtů. Pokud se u vás objeví nějaké změny na nehtech a nevíte, čím by mohly být způsobeny, je dobré to konzultovat s lékařem. Zde je 5 problémů, které se mohou projevit mimo jiné změnou vzhledu a struktury nehtů.

Bílé praskliny na nehtech

Běžně se vyskytují u lidí, kteří trpí lupénkou, což je onemocnění charakterizované šupinatými skvrnami na kůži. Bílé „prasklinky“ na nehtech mohou být také spojeny s poruchami pojivové tkáně, jako je Reiterův syndrom a alopecie pedis, autoimunitní onemocnění způsobující vypadávání vlasů.

Vypouklé konečky nehtů

Tento problém vzniká, když se konečky prstů zvětší a nehty se kolem nich zakřiví. Někdy je to důsledkem nízkého obsahu kyslíku v krvi a může to být také příznakem různých typů plicních onemocnění. Ten problém mnohdy souvisí také se zánětlivým onemocněním střev, kardiovaskulárními chorobami, onemocněním jater a AIDS.

Pokroucené nehty

Zkroucení nehtů směrem nahoru a vytvoření dutého vnitřního povrchu může být známkou nedostatku železa v těle, anémie a onemocnění jater známého jako hemochromatóza. K tomuto stavu dochází, když vaše tělo absorbuje nadměrné množství železa z potravin, které jíte. Celiakie může být také spojena s onemocněním srdce a hypotyreózou.

Terryho nehty

Terryho nehty jsou také známé jako leukonychie nebo Terryho leukonychie. Je to stav, kdy se distální (konec) nebo laterální (boční) okraj nehtu zbarví bíle. Tato změna barvy nehtů může být signálem několika různých onemocnění nebo stavů, jako například onemocnění jater, městnavého srdečního selhání, selhání ledvin nebo cukrovky.

Fotografie: Freepik

Onycholýza

Onycholýza je stav, kdy se nehet odlupuje od paty nehtové. Může se jednat o plochu, nebo může být ohraničený na jednom nebo více okrajích nehtu. Onycholýza může být vyvolána různými faktory, jako je infekce nehtů, trauma nebo použití nevhodného laku na nehty. Může být také signálem některého zdravotního stavu, jako např. psoriázy nebo diabetes.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]