Zbavit se nesnesitelné bolesti kolen zvládnete sami doma. Jednoduché cviky přinesou dostatečnou úlevu

Fotografie: Pixabay

Bolavá kolena jsou problém, se kterým se během svého života může potkat naprosto každý. Pokud trápí i vás, vyzkoušejte tyto domácí cviky.

Bolest kolen je nepříjemný problém, který může snadno ovlivnit váš každodenní život. Za její příčinou stojí zpravidla natržení chrupavky nebo vazů v kloubu, k čemuž dochází při jejich přílišném zatěžování (například během sportu, dlouhodobém stání ve špatném poloze nebo také po úrazu či silném pádu). Ačkoliv si můžete při bolestech kolen pomoci návštěvou fyzioterapie, tato cesta bývá často časově a finančně nákladná, a proto můžete nejprve vyzkoušet tyto osvědčené cviky, které vám ji pomohou přirozeně zmírnit. Více prozradil lékař Gregory Minnis.

Rovné zvedání nohou

Toto cvičení je výborné při bolestech kolen, protože nijak nezatěžuje kloub. Rovné zvedání nohou navíc posiluje čtyřhlavý stehenní sval, který se nachází v přední části stehna. Lehněte si na svá záda na rovný povrch, přičemž jednu nohu držte rovně a druhou pokrčenou s chodidlem na podlaze. Poté začněte narovnanou nohu zvedat a spouštět do úrovně pokrčeného kolena. Cvičení opakujte 15 krát ve 3 sériích na každou stranu.

Hamstringové zkracovačky

Hamstringy se nachází na zadní straně stehen a jejich procvičování účinně pomáhá zmírňovat bolesti kolen. Lehněte si obličejem dolů na rovný povrch s nohama nataženýma rovně za sebou a pomalu začněte přitahovat své patky k hýždím. V této poloze vydržte alespoň 3 sekundy, poté nohy vraťte do výchozí polohy a cvičení opakujte 15krát po 3 sériích.

Zvedání lýtek

Zvedání lýtek účinně zmírňuje bolesti kolen, protože procvičuje lýtkové svaly, a to aniž by zatěžovalo kloub. Jednoduše se postavte rovně (můžete se chytit za nějaký pevný předmět, abyste vyrovnali svou stabilitu) a začněte se pomalu zvedat na špičky. Poté spusťte své paty dolů a cvičení opakujte 15 krát po 3 sériích.

Boční zvedání nohou

Boční zvedání nohou má velmi pozitivní vliv na kolena, protože lze toto cvičení provádět vleže a nijak nezatěžuje klouby. Lehněte si na jednu stranu těla s nohama položenýma na sobě. Natáhněte horní nohu a spodní nohu pokrčte za sebe. Nyní začněte pomalým pohybem zvedat a spouštět horní nohu. Cvičení zopakujte 20krát a poté jej proveďte na druhou nohu.

Přední výpady

Výpady posilují nejen svaly, které podpírají kolenní kloub, ale také zádové svaly, což snižuje riziko bolesti zad. Stoupněte si rovně na zem a vykročte pravou nohou v před. Následně klesněte trupem a pravou levou níže, ovšem tak, abyste se levým kolenem nedotýkali země. Poté se pomalu vraťte do výchozí polohy a cvičení opakujte 15krát po 4 až 5 sériích na každou nohu.

Pravidelné plavání

Plavání je klasifikováno jako aktivita s nízkou zátěží a jde o vynikající způsob, jak zmírnit bolesti kolen. Obecně jde o velmi prospěšný sport, který vám pomůže posílit tělo a zabránit vzniku závažných poruch, jako jsou srdeční onemocnění a další. Jednoduše si zajděte na nejbližší bazén nebo koupaliště a plavte alespoň 40 minut klidným tempem.

Poloviční dřepy

Poloviční dřepy účinně zmírňují bolest kolen, protože posilují kolenní svaly, a to aniž by je zatěžovaly. Postavte se rovně s nohama na šířku ramen a rukama před sebou. Poté začněte klesat trupem a zastavte se jakmile budou vaše kolena tvořit s lýtky a stehny úhel 90 stupňů. V této poloze vydržte 5 sekund, poté se vraťte do výchozí polohy a cvičení opakujte 15krát po 3 sériích.

Zdroj: Healthline, Healthline