Cviky na záda, které by měl vyzkoušet každý, kdo má sedavé zaměstnání

Špatné držení těla je v dnešní době, jako epidemie. Většinou je to především kvůli tomu, že trávíme většinu dne sezením u počítače či pracovního stolu. Špatné držení těla je důsledek ochabování svalstva. Bolesti zad a jiné zdravotní problémy na sebe nenechají dlouho čekat.

Lidé se sedavým zaměstnáním by měli každý den minimálně 20 minut cvičit, naučit se chodit co nejvíce pěšky a zařadit do každodenního režimu protahovací cviky. V dnešním článku se právě na tyto cviky zaměříme.

Fish Pose

Jedná se o záklon hrudní páteře vleže na zádech. Tuto pozici můžete najít pod názvem pozice ryby.

Cobra

Pozice kobry je další velmi účinný cvik k posílení zad, především ramen a spodní části – neprovádějte tuto pozici, pokud máte problémy s bederní páteří. Provádět můžete buď přímo tuto klasickou pozici anebo také kobru s přetočením. To znamená, že se otočíte v této pozici nejdříve na pravou stranu, poté na levou stranu.

Šalabásana

Pozice kobylky. Vše podstatné o této pozici se dozvíte z přiloženého videa.

Bow Pose

Jedná se o další záklonovou pozici vleže, při které se chytíte za kotníky a zvedáte bradu i nohy nahoru.

Easy Marichi

Jedná se o nenáročnou přetáčivou pozici. Jak se pozice provádí, můžete vidět v přiloženém video návodu. Pro složitější pozici, přehodíte pravou nohu přes levou, pak nohy vystřídáte, ještě těžší variantou je posadit se do tzv. kraví pozice.

Další pozice vhodné pro záda

  • Kraví a kočičí hřbet (patrně znáte ještě z tělocviku)

  • Pozice mostu

  • Hluboký předklon vsedě

  • Přetočení vleže (ležíte na zádech, pokrčíte nohy a necháte spadnout nejdříve na pravou, poté na levou stranu)

  • Předklon ve stoje – zde existuje opět možnost rozšířit cvik o předklon s odchýlením na pravou a poté na levou stranu

Celkově je doporučováno lidem se sedavým zaměstnáním provádět denně 20 minutové cvičení + protahovací cviky. 20 minut můžete třeba skákat přes švihadlo, dělat dřepy, kliky a jiné cviky. Jít plavat, běhat apod. Dále pak protažení. Vřele doporučuji jógu pro fascie.

Obrázek: pixabay.com