Afty v ústech: Časté příčiny a způsoby, jak rychle dosáhnout kýžené úlevy od bolesti

Fotografie: Depositphotos

Afty v ústech jsou nepříjemný problém, který může postihnout naprosto každého. Zde najdete veškeré informace, jež byste o nich měli vědět.

Afty v ústech jsou nepříjemný problém, který postihuje všechny věkové kategorie, a to nehledě na pohlaví – výskytem abscesů trpí přibližně 5 až 25 % světové populace. Jedná se o malé vředy, jež se objevují ve sliznici. Jejich přítomnost vám však dokáže velmi snadno znepříjemnit den. Často je totiž doprovází bolest a dráždivé pocity, které mohou velmi snadno ovlivnit vaše aktivity. Níže se proto můžete seznámit se všemi informacemi, jež byste o nich měli vědět, a s několika osvědčenými tipy, jak se jich rychle zbavit. Více prozradila lékařka Chris Young.

Nepříjemné afty v ústech

Afty v ústech jsou malé vředy, které postihují sliznice úst. Obvykle mají kulatý nebo oválný tvar a vyskytují se zejména na rtech, vnitřní straně tváří a na spodině úst, zatímco přímo na dásních je uvidíte jen zřídka. Je ovšem důležité zmínit, že se abscesy ve většině případů objevují opakovaně – pokud jste se tedy s tímto nepříjemným problémem již někdy potýkali, pravděpodobně se to bude opakovat. Níže se můžete podívat na některé fakty o aftech a jejich výskytu v ústech:

  • Přibližně 5–25 % světové populace trpí afty v ústní dutině.
  • Afty jsou nejčastější formou vředů v ústech u dětí, přičemž nejčastěji postihují věkové kategorie mezi 10 až 19 lety.
  • Ženy se potýkají s afty častěji než muži.
Vypláznutý jazyk
Fotografie: Pixabay

Ačkoliv přesné příčiny aftů doposud nejsou vědcům a světu medicíny jasné, podle některých odborníků se na jejich vzniku podílí mnoho faktorů. Je tedy důležité, abyste si na ně dávali pozor, a snažili se tak chránit své zdraví. Mezi ty nejčastější patří především následující faktory.

Zranění uvnitř úst

Jedná se pravděpodobně o nejčastější a odborníky potvrzenou příčinu nepříjemných aftů v dutině ústní. Představte si typickou situaci, když se omylem kousnete do tváře nebo si poraníte ústa tvrdým jídlem či zubem. V důsledku těchto neštětí můžete poškodit své sliznice, a dostat tak bakterie způsobující tyto bolavé výrůstky do svého těla. Snažte se proto konzumovat své pokrmy pomalu a když hovoříte, dávejte si pozor, abyste svá slova zbytečně neuspěchali.

Infekce

Afty mohou být také důsledkem mikrobiální infekce, například angíny. V takovém případě je velmi těžké posoudit prevenci tohoto nepříjemného problému. Jedná se totiž o běžné onemocnění, které postihuje většinu lidí – zejména však během zimy. Snažte se proto během zimních měsíců chodit v teplém oblečení a dopřejte si dostatek vitamínů.

Léčba nepříjemných aftů

Pokud zavítáte do lékárny, lékárník vám pravděpodobně poskytne léčivou tinkturu, kterou aplikujete lokálně na afty. Ta působí většinou tak, že oblast lehce znecitliví a urychlí její hojení. V případě, že si však chcete pomoci sami, můžete několikrát denně kloktat vývar z heřmánku – pokud navíc do heřmánku přidáte jedlou sodu, můžete směs nanést na postiženou oblast, abyste ji antisepticky ošetřili a zamezili vzniku infekce.

Zdroj: Healthline. Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]