Člověka mohou zabít během jediného dne. Mezi nejvíce akutní nemoci patří i infarkt a sepse

Fotografie: Depositphotos

Některé nemoci mohou postihnout člověka rychle a nečekaně, přičemž mohou vést k fatálním následkům. Je dobré mít o nich alespoň základní povědomí.

V dnešním světě se mnoho lidí obává různých nemocí a jejich dopadu na lidské zdraví. Existují však určité nemoci či stavy, které jsou tak rychlé a agresivní, že mohou zasáhnout a zabít člověka během jediného dne, říká doktorka Payal Kohli. Tato závažná skutečnost nás nutí k zvýšené obezřetnosti a povědomí o nebezpečí, jež některé nemoci představují. Objevte tři z nich, které patří mezi nejvíce akutní a závažné onemocnění s potenciálně fatálními následky v krátkém časovém horizontu.

Infarkt myokardu

Infarkt myokardu, známý také jako srdeční infarkt, je stav, při kterém dochází k náhlému přerušení přívodu krve do srdečního svalu. To může vést k poškození nebo odumření části svalu a v nejhorším případě k úmrtí. Příznaky infarktu myokardu mohou zahrnovat bolest na hrudi, pocit tíhy, dušnost, nevolnost a pocení. Je-li podezření na srdeční infarkt, je nezbytné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc a zavolat záchrannou službu, informuje lékařka Payal Kohli.

Nekrotizující fasciitida

Nekrotizující fasciitida představuje extrémně nebezpečné onemocnění, které může během krátkého časového intervalu způsobit smrt. Tento závažný zánět měkkých tkání je způsoben invazivními bakteriemi, které rychle ničí tkáně obklopující svaly, kůži a další orgány. I přes relativní vzácnost tohoto onemocnění činí jeho agresivita a rychlost šíření infekce skutečnou hrozbu pro zasažené jedince, informoval Healthline.

Atopická dermatitida a její příznaky: Vyrážka se může objevit i kolem loktů a na krku

Příznaky se dle tohoto webu mohou objevit náhle a zahrnují silnou bolest v postižené oblasti, otoky, zarudnutí kůže a horečku. Pokud není nemoc rychle diagnostikována a léčena, může dojít k rozsáhlému poškození tkání a následně k selhání orgánů a smrti. Toto onemocnění se málem stalo osudným jedné mamince po porodu, o čemž jsme vás informovali v našem článku na webu ZdravéStravování.

teplota teploměr
Fotografie: Pexels

Sepse

Podle lékaře Kevina Martineze je sepse vážný infekční stav, který může postihnout celé tělo a vést k multiorgánovému selhání. Jedná se o reakci těla na infekci, jež může být způsobena bakteriemi, viry nebo jinými mikroorganismy. Příznaky sepse mohou zahrnovat horečku, zrychlené dýchání, změny vědomí, nízký krevní tlak a výraznou slabost. Pokud máte podezření na sepsi, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, neboť může vést k rychlému úmrtí.

Jak se chránit před těmito stavy

Prevence je v případě těchto nemocí klíčová. Zdravotnice Jenneh Rishe radí, že pravidelná fyzická aktivita, zdravá strava a kontrola rizikových faktorů, jako je vysoký krevní tlak a cholesterol, mohou snížit riziko srdečních onemocnění a mrtvice. Důležité je také pravidelně navštěvovat lékaře a sledovat svoje zdravotní stav. V případě jakýchkoli podezření na srdeční infarkt, mrtvici nebo sepsi je nezbytné okamžitě jednat a vyhledat lékařskou pomoc. Včasná diagnóza a léčba mohou zachránit život.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]