Život na vlásku mladé ženy po porodu: Infekci si prvně doktoři spletli s chřipkou

Fotografie: Depositphotos

Tato žena musela zůstat v nemocnici poté, co jí byla diagnostikována nebezpečná infekce uvnitř těla. Její šance na přežití byly mizivé.

Sedmadvacetiletá Charleigh Chatterton sotva opustila nemocnici a záhy se do ní musela vrátit. Šest dní po porodu své dcery se jí totiž na břiše objevila velmi horká vyrážka, která byla důsledkem vážné infekce – a to dokonce natolik, že její šance na přežití byly takřka mizivé. Lékaři navíc provedli řadu testů, avšak ty neprokázaly žádné závažné problémy. Stav ženy se přesto velmi rychle začal zhoršovat.

Nebezpečná infekce

Rentgenové snímky těla ukázaly, že Charleigh má pod tkáněmi v břiše kapsy plné plynu, což byl příznak nebezpečného onemocnění zvaného nekrotizující fasciitida – jedná se o bakterie, které žijí uvnitř těla, kde ničí důležité tkáně. Ještě před tím však lékaři provedli řadu testů, které ovšem neprokázaly žádné problémy – až teprve rentgenový snímek prozradil, v jak nebezpečném stavu se nachází. Rychlá operace naštěstí sedmadvacetiletou dívku zachránila, ale rány musely zůstat po operaci šest dní otevřené, aby se tělo mohlo lépe zotavit.

Přivedla na svět nový život a změnila ten svůj. Komplikace při porodu vyčítala sama sobě

Nekrotizující fasciitida

Nekrotizující fasciitida je závažná a potenciálně život ohrožující bakteriální infekce, která napadá měkké tkáně včetně fascií, což je pojivová tkáň obklopující svaly, nervy a cévy. Její přítomnost v těle může vést k samotnému odumírání tkání a systémovým komplikacím – tedy pokud není včas léčena. Žena tak musela okamžitě po porodu zpět do nemocnice, aby jí byla provedena operace, která zabránila šíření masožravých bakterií. „Lékaři říkali, že moje šance na přežití jsou mizivé. Myslím, že jsem byla diagnostikována právě včas,“ sdělila žena.

Charleigh byla tři dny udržována v kómatu a poté se probudila se dvěma velkými ranami na břiše, které byly šest dní ponechány otevřené, aby se její tělo mohlo dostatečně zregenerovat, dokud jí nebyla nasazena vakuová pumpa. Po dvou týdnech mohla opustit nemocnici a vrátit se ke svému novorozenci. „Pořád je to pro mě psychicky dost těžké, ale fyzicky jsem na tom opravdu dobře. Mám sice velké jizvy a poškozené nervy, ale cítím se lépe. Jsem tady a to je to jediné, na čem záleží,“ dodala žena.

Toto nebezpečné onemocnění vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc, protože může rychle postupovat a vést k závažným komplikacím, včetně selhání orgánů a smrti. Léčba obvykle zahrnuje kombinaci chirurgického zákroku k odstranění infikované tkáně a užívání silných antibiotik podávaných intravenózně k potlačení infekce. V závažných případech může být nutná podpůrná péče na jednotce intenzivní péče.

Zdroj: Medonet

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]