Poškodit ledviny může nejen náročný trénink nebo nadváha. Věnujte jim dostatečnou pozornost

Fotografie: Depositphotos

Ledviny ke svému životu potřebujeme. Pomáhají čistit organismus od škodlivých látek. Jestliže jsou ale ledviny přetěžovány, odpoví na to poškozením.

Lidské tělo funguje jako taková malá chemická továrna. I ono ale potřebuje ke svému životu orgán, který z něho odvede všechny nahromaděné škodliviny pryč. K tomuto účelu slouží ledviny. Máme je dvě a měli bychom se o ně dobře starat, aby nám vydržely dobře sloužit co nejdéle. Zjistěte, čím vším ledviny poškozujete, radí lékařka Carissa Stephens.

Nadváha a obezita ledvinám škodí

Ledviny jsou párový orgán, který je uložený po stranách páteře. Na starosti nemají jen odvod odpadních produktů z těla ven, ale také udržování stálého vnitřního prostředí, regulaci objemu vody v organismu a regulaci krevního tlaku. Na jejich činnost má negativní vliv kromě jiného i obezita. S ní totiž často souvisí vysoký krevní tlak, případně cukrovka, což jsou rizikové faktory pro vznik civilizačních chorob i nemocí ledvin.

Fotografie: Pixabay

Zdravé není ani kouření, alkohol a steroidy na růst svaloviny

Kouření tabákových výrobků je nezdravé. Všeobecně se to ví, ale málokterý kuřák nad tímto více bádá. Pokud by totiž tak činil, musel by s touto neřestí záhy skoncovat. Stejně tak ledvinám škodí pití alkoholických nápojů přes míru. Akutní poškození ledvin například způsobí otrava alkoholem. Neprospívá jim ani nadměrná konzumace léků proti bolesti typu acylpyrin či ibuprofen.

Trénujte s rozmyslem

Sportovní aktivita je pro lidský organismus bezesporu prospěšná. Ale měla by být dávkovaná po částech. Nadměrný trénink, který hraniční až s přetěžováním těla, může totiž vést k tzv. rhabdomyolýze. To je stav, kdy dochází k rychlému rozkladu příčně pruhované svaloviny. Odpadní látky jsou pak uvolňovány do krevního oběhu, z nichž myoglobin poškozuje ledviny. K této situaci dochází i při závalech v dolech nebo zeminy – například při pádech domů.

Fotografie: Pexels

Příliš mnoho bílkovin

Bílkoviny sice patří k základním živinám, ale ani s nimi by se to nemělo přehánět. Jestliže konzumujete bílkovin více, než je doporučené denní množství, vede to jen k tomu, že na ledviny je vyvíjen veliký tlak, protože právě ony pomáhají bílkoviny rozkládat. Tímto pak dochází k jejich poškození.

Zdroj: Healthline, Healthline