Cibulové slupky nepatří do koše. Pomohou v boji se zdravotními obtížemi

V období Velikonoc schraňujeme cibulové slupky proto, abychom je mohli použít k obarvení vajíček pro koledníky. Slupky od cibule bychom ale neměli vyhazovat ani jindy přes rok. Jsou totiž zdrojem léčivé síly, která nám může pomoci od řady neduhů.

Slupky mohou udělat dobrou službu v chřipkové sezoně, při bolení břicha nebo k léčbě akné. Schovávejte si je průběžně, budou se vám velmi hodit. Cibuli nejdřív omyjte a osušte, teprve pak oloupejte a slupky nechte řádně proschnout. Skladujte je ve sklenici nebo prodyšném papírovém sáčku, aby nezačaly hnít.

Detoxikace a snížení cholesterolu

Cibulové slupky se mohou chlubit silným detoxikačním účinkem. To znamená, že skvěle působí proti nadýmání a účinkují i proti zvýšenému cholesterolu. Pokud bojujete s vysokým obsahem špatného cholesterolu v krvi, vyzkoušejte léčbu právě s pomocí cibulových slupek. Hrst slupek povařte 15 minut v půllitru vody a přes noc nechte louhovat. Ráno si pak připravte detoxikační nápoj, tak že ke každým 100 ml odvaru přidáte šťávu z citronu. Popíjejte třikrát denně po dobu maximálně tří týdnů.

Pomocník v boji s infekcí

Fotografie: Pixabay

Cibulové slupky vám pomohou i při bolestech v krku, kašli nebo jiných příznacích chřipky a nachlazení. Hrst slupek vložte do čajového sítka a 20 minut louhujte v 300 ml vroucí vody. Takto čerstvě připravený výluh popíjejte dvakrát denně. Pokud vás trápí bolesti v krku nebo afty, je možné tento nápoj také kloktat.

Mast na křečové žíly a otoky

Křečové žíly bohužel trápí nejednu ženu i nejednoho muže. Z velké části je to genetické onemocnění, které se ale zhoršuje sedavým životním stylem. Trpíte-li na křečové žíly a časté otoky lýtek, zkuste si vyrobit toto olejové mazání. Do zavařovací sklenice vložte cibulové slupky a zalijte je olejem. Můžete zvolit takový, který zrovna máte doma, ale velmi dobře působí například olivový olej. Několikrát denně tuto směs protřepejte a za dva týdny budete mít hotovo. Tuto mast skladujte ve tmě a chladu. Křečové žíly a unavené nohy jí potírejte dvakrát denně, vždy ráno a večer a při dlouhodobém užívání můžete čekat citelnou úlevu.

Růst vlasů

Výzkumy také ukazují, že výluh z cibulových slupek má pozitivní vliv na kvalitu a růst vlasů. Stačí touto tinkturou vlasy potírat vždy před mytím, nechat krátce působit a poté vlasy umýt tak, jak jste zvyklí.

Fotografie: Pixabay

Proti rýmě

Každého občas potrápí ucpaný nos nebo zalehlé dutiny. A každý, kdo to zažil, dobře ví, jak to dokáže být nepříjemné. Pořádně se nevyspíte a přes den vás trápí bolesti hlavy. I proti tomu vám ale pomohou cibulové slupky. Jak na to? Litrem vroucí vody spařte v hrnci půl hrsti cibulových slupek, hlavu překryjte ručníkem a nahněte se nad hrnec, abyste mohli inhalovat výpary. Dávejte ale pozor, abyste se neopařili. Díky účinným látkám se rychleji zbavíte zánětu a za pár dní budete zase jako rybička.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]