Chybějící vitamíny mohou být příčinou depresivních stavů

Často se mluví o tom, že psychické problémy jsou spojeny se současným životním stylem a dobou, ve které žijeme. Rozhodně na tom něco pravdy bude. Zároveň je však třeba dodat, že za problémy s psychikou může i něco tak běžného, jako je vitamínový deficit. Podívejme se společně na to, jaké vitamíny mohou chybět a jak je doplnit. Když to uděláte, může se vám udělat podstatně lépe.

Vitamíny skupiny B

Jedná se o vitamíny ze skupiny, kde je 9 jednotlivých druhů vitamínů. Pokud máte psychické problémy, snažte se je doplnit všechny. Kde je vezmete? Ideální je začít jíst saláty, stejně jako ořechy, mandle, kešu, ale i pistácie nebo semena. Dobrým zdrojem je také červená řepa.

Kyselina listová

I ta je svým způsobem vitamínem, a to právě z dané skupiny B. Pokud chcete doplnit její hladinu, je vhodné zařadit do své stravy správnou zeleninu. A to nejlépe v podobě ledového salátu, hlávkového salátu, čínského zelí, ale také květáku, brokolice, špenátu, nebo kapusty. To jsou ty nejlepší možné zdroje.

Také se doporučuje, že by kyselina listová měla být vázána na vitamín B9. Právě v této kombinaci mohou být nejenom eliminovány psychické problémy, ale může dojít i k tomu, že budete pozitivně podporovat zdraví mozkových buněk.

Hořčík

Je známým minerálem, který má vliv jak na tělo, tak i mysl. Pokud ho máme nedostatek, může to způsobovat i psychické problémy. Jeho dostatek předchází komplikacím, jako je nervozita, ale i deprese, nebo bolest hlavy. Hořčík neboli magnézium najdete třeba v listové zelenině, ale obsahují ho také mořské ryby, dále mořské řasy, nebo něco tak obyčejného jako luštěniny v podobě fazolí a čočky.

Omega3 mastné kyseliny

Obecně jsou velmi doporučovanými látkami, ale málokdo ví, že i na psychické problémy. Proto je dobré zařadit do jídelníčku nejznámější zdroje. Jsou to hlavně tučné ryby, jako třeba losos nebo makrela. Dále to jsou lněná semínka, chia semínka, nebo i semena konopí.

Zinek

Ten dokáže velmi dobře řešit jakékoliv stresové situace. Proto jeho nedostatek může způsobit, že po psychické stránce nejste ve své kůži. Abyste to napravili, je třeba zinek tělu dodat. Málokdo to ví, ale tím nejlepším zdrojem jsou ústřice.

Vitamín D

I ten je důležitým pomocníkem při řadě psychických problémů. Jedním ze skvělých zdrojů je slunce. Pokud je venku jasno, vyrazte na zdravotní procházku. Dále si však můžete dát i řasu spirulinu, která je taktéž optimálním zdrojem.

Aminokyseliny

To poslední, co může zabírat na psychické problémy, jsou různé aminokyseliny. Těch nejdůležitějších je 12. Když jich má vaše tělo dostatek, zlepšíte svou soustředěnost, eliminujete závratě a pomáháte mysli při depresích. A co je zdrojem? Třeba semena, ořechy a fazole.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]