Červené tváře jsou varovným signálem, který za žádnou cenu nepřehlížejte

Fotografie Freepik

Červené tváře a doprovodný pot jsou obvyklým jevem, pokud jsme doběhli maraton. Pokud je ale máme přirozeně, může se jednat i o nebezpečný příznak onemocnění.

Zčervenání v obličeji se velmi často objevuje v případě, že se ocitneme v teplé místnosti, nebo si dáme teplý, alkoholický nápoj. Mnohdy k tomuto jevu dochází také ve chvíli, kdy se stydíme. Pokud se u nás ale zarudlé tváře objevují pravidelně a jejich původ je nejasný, nejedná se již o roztomilou věc. Naopak nás tato vzniklá situace může přivádět do rozpaků a působit nám opravdové nepříjemnosti. Velmi často se ale v tomto případě zaobíráme i otázkou, jakého specialistu je vhodné navštívit. 

Příčiny mohou být různé, jednotné vysvětlení tedy neexistuje

Důvodů, proč se tváře zbarvují do červena, může být mnoho. Jedním z nich je i onemocnění, kterému se říká růžovka. To je v poslední době diagnostikováno čím dál tím častěji. Mnohem častěji její výskyt pozorujeme u lidí, jejichž pigment je přirozeně světlý. Dochází k ní jednoduše proto, že se uvolní vazodilatační mediátory v našem těle. Tento proces pozitivně ovlivňuje konzumace alkoholických nápojů, kořeněného jídla nebo náhlá změna okolní teploty. Malé cévy, které jsou přítomny v kůži na našich tvářích, se vlivem těchto faktorů rozšíří. 

Fotografie: Pexels

Postupem času ale může dojít k tomu, že se funkčnost našich cév poškodí a již nebude docházet k jejich stažení. Následkem tohoto jevu budou naše tváře trvale zbarveny do červena. Bohužel, neexistují žádné léky, které by byly schopné tyto projevy potlačit. Pokud ale tento problém u sebe pozorujeme již dlouhodobě a k trvalému zčervenání naší pokožky dochází i na jiných místech, než jsou jen naše tváře, je zapotřebí vyhledat odborníka. Konzultace s ním nám může pomoci a dokážeme vyloučit i případné závažné příčiny tohoto projevu.

Pomoci nám může praktický lékař, navštívit bychom měli ale i dermatologa

Pro podrobnější vyšetření a vyloučení dalších zdravotních příčin, je zapotřebí konzultovat náš stav s obvodním lékařem. Pokud ale vyšetření neobjeví žádnou zjevnou příčinu tohoto stavu, můžeme se obrátit i na dermatologa nebo na šikovnou kosmetičku. Ta nám totiž může doporučit kosmetické přípravky, díky kterým dokážeme s problémem bojovat a naše rudé tváře nás tak opakovaně nebudou dostávat do trapných situací. Příčiny totiž nemusí být pouze v souvislosti s našimi cévami. 

Fotografie: Pexels

Červené tváře může totiž způsobovat například seboroická dermatitida, kdy dochází k současnému vylučování kožního mazu a tak naše pokožku působí nejen červeně, ale i mastně. Na vině ale může být i dermatitida kontaktní, jejímž důvodem je alergická reakce a nebo dermatitida atopická, kterou můžeme nejčastěji pozorovat na tváři kojenců. Pokud kromě zarudnutí pozorujeme i odlupování šupinek kůže, s největší pravděpodobností se jedná o psoriázu. 

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]