Využití ricinového oleje je širší, než se kdy očekávalo. V péči o pokožku funguje jako „živá voda“

Fotografie: Depositphotos

Ricinový olej se sice nevyskytuje v každé domácnosti, ale rozhodně by měl. Je skvělým kosmetickým přípravkem a pomůže i s některými zdravotními problémy.

Ricinový olej je velice populární pro přírodní léčbu běžných stavů, jako je zácpa a kožní onemocnění. Často ho najdete v přírodních kosmetických produktech. Jedná se o víceúčelový rostlinný olej, který lidé používají už po tisíce let. Nabízí řadu léčivých, průmyslových a farmaceutických použití, říká doktorka Adrienne Seitz. Běžně se používá jako aditivum v potravinách, lécích a výrobcích pro péči o pokožku, stejně jako průmyslové mazivo a složka bionafty.

Působí jako silné projímadlo

Snad jedním z nejznámějších léčebných použití ricinového oleje je při zácpě. Působí totiž jako silné přírodní projímadlo. Napomáhá pohybům svalů, které protlačují materiál střevy, což je pomáhá dobře vyčistit. Stimulační laxativa působí rychle a běžně se používají se k úlevě od dočasné zácpy nebo k pročištění střev před lékařskými procedurami.

I když vám však může pomoci ulevit, nedoporučuje se jako léčba dlouhodobých zdravotních problémů. Před jeho užíváním se vždy poraďte se svým lékařem. Pokud ho totiž budete používat nevhodně, může vést k nebezpečným vedlejším účinkům, jako je nerovnováha elektrolytů.

Přírodní hydratační krém

Ricinový olej je bohatý na kyselinu ricinolejovou, mononenasycenou mastnou kyselinu. Tyto typy tuků lze použít ke zvlhčení pokožky. Působí jako okluzivní zvlhčovače, které brání nebo snižují ztrátu vody přes vnější vrstvu pokožky. Ricinový olej se používá v kosmetice na podporu hydratace. Výrobci ho často přidávají do produktů, jako jsou pleťové vody, make-up a čisticí prostředky.

pleť maska
Fotografie: Freepik

Může podporovat hojení ran

Aplikace ricinového oleje na rány vytváří vlhké prostředí, které může pomoci podpořit hojení a zabránit vysychání vředů. Kromě toho má kyselina ricinolejová, hlavní mastná kyselina obsažená v ricinovém oleji, protizánětlivé a bolest snižující vlastnosti. Může pomoci snížit zánět pokožky, podpořit hojení a pomoci snížit bolest u lidí s nepříjemnými zraněními.

Může být užitečný při čištění a skladování zubní protézy

Na zubních protézách běžně roste řada bakterií a plísní. Pokud nejsou zubní protézy správně vyčištěny a uskladněny, může to vést k potížím s ústní hygienou. Druhy Candida, jako je C. albicans, jsou zvláště problematické pro lidi, kteří nosí zubní protézy, protože snadno přilnou k povrchům zubních protéz a tkáním úst.

Přemnožení může vést ke stavu zvanému stomatitida zubních protéz, což je infekce, která tvoří zánět, zarudnutí a podráždění v ústech. Je zajímavé, že čištění zubních protéz ricinovým olejem může pomoci snížit riziko vzniku stomatitidy zubních protéz, protože ricinový olej účinně zabíjí bakterie a plísně.

Zdroj: Healthline