Problémy s dýchacími cestami lze vyřešit díky účinným bylinkám. Pomůže i tymián a břečťan

Fotografie: Depositphotos

Pokud vás trápí problémy s dýchacími cestami, zařaďte do svého jídelníčku tyto účinné bylinky. Brzy se budete cítit mnohem lépe.

Pokud vás trápí problémy s dýchacími cestami, ať už se jedná o chronický kašel, rýmu nebo zánět, nemusíte nutně užívat drahé léky plné chemie. Mnohem lépe vám dokáží pomoci správné bylinky, které stačí zařadit do vašeho jídelníčku, například ve formě čaje nebo koření. Velmi dobře se dle lékařky Jerlyn Jones osvědčil například tymián, ženšen a také anglický břečťan. Jedná se navíc o velmi levné a dostupné alternativy.

Aromatický tymián a anglický břečťan

Tymián je znám ve světě tradiční medicíny již po dlouhá staletí a svou oblibu si získal především díky obsahu aromatických olejů a antioxidantů, uvádí lékařka Amy Richter. Jeho zařazením do svého jídelníčku kromě uvolnění dýchacích cest také umožníte plicím, aby lépe zpracovávaly vzduch, který dýcháte. Stejně tak má tato účinná bylinka antimikrobiální účinky, díky čemuž vás ochrání před řadou nepříjemných příznaků, jako je nachlazení nebo kašel.

Velmi dobře působí také anglický břečťan, což je další účinné přírodní léčivo nabízející pozitivní účinky na celkové zdraví plic. Nejúčinněji se však dle serveru Healthline osvědčil při zmírnění kašle způsobeného virovými infekcemi dýchacích cest. Pozor však, že nemusí být vhodný pro každého (zejména pro silné alergiky), a proto se před jeho aplikací či konzumací raději vždy poraďte se svým praktickým lékařem.

tymián sůl
Fotografie: Pexels

Účinná prevence proti chřipce: V boji pomohou i vhodné hygienické návyky a posilování imunity

Skvěle pomůže také ženšen a kurkuma

Pozitivní výsledky může přinést i ženšen, který zlepšuje funkci plic, zmírňuje příznaky jejich chronického onemocnění a usnadňuje dýchání při cvičení, zjistili izraelští vědci. Stejně dobře pak působí i kurkuma, a to zejména díky aktivní složce kurkumin. Ta blokuje záněty, bojuje proti oxidačnímu stresu a celkově zlepšuje příznaky široké škály nepříjemných onemocnění, uvádí specialistka na výživu Imashi Fernando. Na Zdravém Stravování jsme také psali o dalších zajímavých přínosech kurkumy pro tělo.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]