Bylinka zvaná libeček je chutná a zároveň velice prospěšná pro lidský organismus

Roste vám na zahrádce libeček? Pokud doposud ne, pak je to velká chyba. Patří totiž k těm bylinkám, které nejen skvěle chutnají, ale mají i celou řadu léčivých účinků, které prospějí zdraví celého vašeho organismu. Libeček se užívá ve velké části Evropy a jihozápadní Asii. Hodí se jako koření do jídla, ale i přírodní lék s velkým množstvím zdravotních účinků.

Mezi jeho nejvýznamnější přínosy patří podpora správné funkce ledvin nebo zdravé obranyschopnosti. Jak vám libeček prospěje nejlépe?

Prevence ledvinových kamenů a zánětů močových cest

Libeček je při konzumaci vysoce močopudný. To znamená, že podporuje činnost ledvin a rychlejší vylučování moči. Tím se eliminuje riziko vzniku ledvinových kamenů, ale také zánětů močových cest. Bakterie se nemají šanci za tak krátkou dobu namnožit a tělo navíc vodu efektivněji zpracovává. Při konzumaci libečku je ale tím pádem nutné dbát na vyšší příjem tekutin.

Bojuje proti alergiím

Zklidňující efekt libečku pomáhá přirozeně bojovat proti příznakům různých typů alergií. Obsahuje účinné sloučeniny, které tlumí uvolňování histaminu a snižují podráždění způsobené přecitlivělostí na některé alergeny.

Konzumace libečku se doporučuje zejména zjara, kdy ve vzduchu poletuje spousta pylu a pro alergiky je takřka nemožné strávit hodinu venku bez toho, aniž by neustále kýchali a posmrkávali. Libeček jim jejich situaci usnadní.

Dokonalé dochucovadlo

Pořád ještě používáte k dochucení jídel nejrůznějším kořenicí směsi? Zapomeňte na ně – jsou předražené a plné nezdravé soli. Dejte šanci raději bylinkám! A mezi nimi vyniká právě libeček. Je výborným doplňkem k vašim oblíbeným receptům. Často se užívá jako náhrada celeru.

Z listů lze udělat výborný salát a semínka jsou používána jako koření do polévek. Libeček je plný vitamínů, které mohou obohatit i vaše jídlo – jde zejména o vitamíny B a C, které podporují imunitu a zdraví pleti.

Kontraindikace

Libeček funguje jako kterákoliv jiná bylinka – to znamená, že je možné se jí předávkovat, a při užívání bylinek bychom měli být vždy opatrní a řídit se doporučeným dávkováním. Předávkování může vést až k zánětům ledvin a orgánů pánevního dna.

Doporučená dávka libečku se odhaduje asi na 5 gramů čerstvého libečku denně. Čaj z libečku také není vhodný pro děti a těhotné ženy, jelikož jeho účinky jsou velmi silné a těmto jedincům by nemusel udělat úplně dobře.

Pěstování

Libeček je na údržbu velice nenáročný, na zahrádce jej budete mít od časného jara až do prvních mrazíků. Natě můžete otrhávat dle potřeby, ale využít se dá celá rostlinka včetně semen i kořenů, které jsou vůbec nejúčinnější.

Obsahují silice, třísloviny, organické kyseliny, furokumariny, vitaminy C a A, hořčiny, pryskyřici a cukry. Uvidíte, že ho na zahrádce nebude pro vaše potřeby nikdy dost.

Fotografie: Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]