Bulka za krkem nebo uchem: Problém, který byste rozhodně neměli přehlížet

Fotografie: Pixabay

Pokud se vám za krkem nebo uchem objevila malá bulka, měli byste velmi rychle zpozornit. V žádném případě se totiž nejedná o pouhý pupínek.

Pokud jste nahmatali za krkem nebo uchem malou bulku neznámého původu, která na dotek připomíná tvrdý nebo naopak měkký, snadno pohyblivý uzlík, rozhodně se nejedná o žádný obyčejný pupínek. Se vší pravděpodobností jde o epidermoidní cystu, která mohla projít intenzivní bakteriální infekcí, říká lékařka Elaine K. Lu.

Epidermoidní cysta

Již mnoho lidí se setkalo se situací, kdy náhodně objevili na svém krku nebo za uchem bulku neznámého původu. Takový nález může zpočátku vyvolat značné obavy, ovšem s vysokou mírou pravděpodobnosti se jedná o epidermoidní cystu – tedy nezhoubný kožní nádor vycházející z epidermis, jehož častou příčinou bývá běžný úraz. Tato kožní léze se vyznačuje velmi pomalým růstem, zpravidla nezpůsobuje bolest a připomíná měkký nebo naopak tvrdý, snadno pohyblivý uzlík.

Fotografie: Pexels

Někdy se může epidermoidní cysta projít bakteriální superinfekcí a v důsledku se sama od sebe uvolnit – v takovém případě z ní pak může začít vytékat bílá hmota, jako tomu bývá u obyčejných pupínků. Pokud se s tímto problémem potýkáte i vy, nemusíte ihned – existují totiž některé přírodní způsoby, které vám tuto nepříjemnost pomohou odstranit. Nezapomeňte však, že prvním krokem by měla být vždy návštěva praktického lékaře.

Obyčejný ocet

Ocet patří mezi nejúčinnější přírodní léčiva vůbec. Obsahuje totiž kyselina octovou, která disponuje silnými protizánětlivými a antibakteriálními vlastnostmi. Jednoduše ji můžete nanést několikrát denně přímo na postižené místo a epidermoidní cysta začne pomalu ustupovat.

Pampeliška a fialka

Pro odstranění epidermoidní cysty můžete také využít vlastností pampelišky a fialky, které taktéž disponují skvělými léčivými účinky. Stačí směs těchto bylinek povařit 45 minut v obyčejné vodě a po vychladnutí ji 4x denně vypít. Léčba by měla trvat maximálně 10 dní a pro získání těch nejlepších účinků ji můžete přidat med.

Epsomská sůl

Dalším dobrým způsobem, jak se zbavit tohoto nevzhledného problému je použití epsomské soli, která zklidní podrážděnou kůži v horní části cysty. Jednoduše si připravte koupel s touto blahodárnou přísadou a podle návodu na obalu v ní setrvejte dostatečné množství času. Kromě účinků na cystu vám také pomůže uvolnit napětí a doplnit do těla důležité minerály.

Fotografie: Pixabay

Aloe vera

Aloe vera patří mezi nejúčinnější přírodní prostředky pro léčbu kožních onemocnění. Problematickou cystu sice neodstraní, ale pomůže vám zvýšit účinek výše uvedených metod. Je tedy vhodné aplikovat šťávu nebo gel z této rostliny přímo na postižené místo či pít kvalitní šťáv s jejím obsahem.

Zdroj: Healthline, Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]