Dostupné kosmetické zázraky na boj proti akné podle zkušené dermatoložky. Pupínky hlavně nemačkat

Fotografie: Depositphotos

Pokud se vám právě teď objevil pupínek na obličeji, rozhodně jej ihned nemačkejte. Odborníci radí, co byste v takovém případě měli dělat.

Pokud se na vašem obličeji náhle objeví pupínek, a to ještě hůře před důležitou událostí, rozhodně na něj nijak nemačkejte. Ačkoliv se vám to může zdát jako nejlepší řešení, ve skutečnosti problém naopak ještě více zhoršíte, říká lékařka Bukky Aremu.

Rady od odborníků

Podle většiny dermatologů je nejlepší léčbou akné a pupínků na obličeji prevence. Abyste se jim vyhnuli, měli byste každý den dodržovat správnou péči o pleť a zároveň sledovat, co je příčinou vzniku vašich kožních problémů. Vhodné je také zlepšit svůj životní styl a změnit nezdravé návyky, které denně provádíte. To samozřejmě není řešení pro právě vzniklý pupínek, který vám zohavil pleť na obličeji. Co tedy můžete dělat v praxi?

Fotografie: Pixabay

Důležitým bodem, na který byste neměli zapomínat, je říct ne mačkání pupínku. Tímto způsobem si akorát můžete poškodit pleť a problém ještě více zhoršit. Stejně tak byste se měli vyhýbat používání zubní pasty, která je oblíbeným doporučením starších lidí. Ta by ovšem měla zůstat na kartáčku, neboť může způsobovat nepříjemné pocity na kůži a zvýrazňovat černé skvrny v dané oblasti. Raději proto použijete jedny z níže uvedených prostředků.

Benzoylperoxid

Jedná se o jednu z nejznámějších složek, která vám skvěle pomůže s odstraněním pupínků, protože účinně ničí bakterie způsobující tento nevzhledný problém. Benzoylperoxid je však poměrně aktivní látka a může způsobovat nepříjemné pocity v obličeji, a proto byste jej měli používat s velkou opatrností – nejprve jej můžete zkusit nanést na krk nebo loket, abyste se ujistili, zda nedochází k nějakým reakcím. Pokud se tedy chcete zbavit pupínku, je nejlepší zvolit produkt, který tuto složku obsahuje a používat jej lokálně.

Kyselina salicylová

Další známá složka, která se osvědčila v boji proti akné a je velmi oblíbená v lokálních kúrách, čisticích mýdlech a dokonce i v sérech, je kyselina salicylová. Ta disponuje skvělými protizánětlivými účinky, odstraňuje odumřelé buňky a může také léčit cystické akné. Používat byste jí měli stejně opatrně, jako benzoylperoxid, a to nejlépe přímo na postižené místo pokožky.

Náplast na pupínky

Přestože se jedná o poměrně nový trend, mohou být speciální náplasti skvělým způsobem, jak se zbavit pupínku z předchozího dne, nebo který se objevil po ránu. Jsou totiž vyráběny z hydrokoloidů, díky čemuž dokáží z pokožky nasát vlhkost a vázat ji do gelu, čímž ji odstraní z povrchu kůže. Zároveň se jedná o skvělý způsob, jak udržet kůži sterilní a zabránit tak vzniku zánětů – nezapomínejte také, že ochrání danou oblast před nechtěnými doteky a prachem.

Hydrokortizonový krém

Pokud potřebujete něco, co vám pomůže zakrýt skvrny okamžitě, většina dermatologů doporučuje použít malé množství hydrokortizonového krému. Berte však na vědomí, že se jedná o lokální steroidní tekutinu, která může vést při nadměrném užívání k ztenčení kůže. Buďte proto raději s jejím používáním velmi opatrní, abyste se vyhnuli potenciálním problémům.

Zdroj: Healthline