Pozor na bolesti paží a nohou. Mohou být indikátorem celé řady vážných onemocnění

Fotografie: Depositphotos

Když nás něco bolí, je to nepříjemné. Bolesti paží a nohou mohou být příznakem únavy, chřipky, ale také dalších zdravotních potíží.

Pokud vás dlouhé měsíce doprovází bolest rukou a nohou, určitě není vhodné brát to na lehkou váhu. V případě, že bolesti provázejí ještě závratě nebo ztráta paměti, měli byste neodkladně navštívit svého lékaře a sdělit mu, jaké máte potíže. Bolest by se neměla v žádném případě podceňovat. Vždy může jít o vážnější problém, který je pochopitelně nutné řešit co nejdříve, říká lékař William Morrison.

Přetížení svalů i nachlazení

Pokud cítíte bolest rukou a nohou či akutní tíhu, která vám brání v pohybu, pak jde pravděpodobně o velmi časté onemocnění, které je ve většině případů způsobeno přetížením svalů nebo jen obyčejnou únavou v závěru dne. Jestliže se však bolesti den co den znovu opakují a trvají v řádu již několik měsíců, měli byste se začít obávat. Zajděte co nejdříve za svým lékařem a řekněte mu, co vás trápí.

Fotografie: Freepik

Bolest v končetinách je velmi častým onemocněním. Nezáleží na tom, jak je člověk starý. Během růstu trpí bolestmi i nejmladší populace dětí ve věku zhruba od 8 let. U dětí a dospívajících je tedy příčina bolesti jasná. Jak je to však u dospělých? Co je příčinou bolesti nohou? Jednou z příčin může být nachlazení nebo chřipka. Bolest paží a nohou se může objevit už několik dní před onemocněním.

Může za to krevní oběh

Dalším důvodem bolesti končetin může být bolest kloubů. Jde o velmi častou příčinu u osob nad padesát let. Právě paže a nohy během dne nejvíce používáme a s nimi také složité klouby, které se mohou opotřebovat. To způsobuje únavu, tíhu a také zvláštní pálení v oblasti stehen nebo ramen. Jinými slovy bolest se nemusí soustředit výhradně do kloubu, obvykle vyzařuje do celého svalu.

Fotografie: Pixabay

Bolest paží a nohou může být spojována také s problémy krevního oběhu. Dalšími příznaky jsou v tomto případě bércové vředy, necitlivost paží a nohou, bolest hlavy, ztráta síly v rukou, namodralý odstín na nehtech, těžkost v nohou a oteklé ruce a prsty. Objevit se mohou také křečové žíly na nohou a křeče, které postihují jak horní, tak dolní končetiny. Věnujte pozornost těmto příznakům.

Může to být fibromyalgie

Fibromyalgie je nepřetržitá bolest rukou a nohou. Pokud trpíte bolestí již několik měsíců a někdy vám bolest dokonce brání pokračovat v běžném tempu, může být vaším problémem právě tato nemoc. Kromě neutuchající bolesti je toto onemocnění doprovázeno také velkou únavou. Nejvíce bolesti v tomto případě lidé pociťují v kyčlích, krku, klíční kosti, loktech, kolenou a hýždích.

V takovém případě je pro vás velmi těžké spát a také ráno vstávat. Trápí vás migrény, malé ztráty paměti a můžete mít potíže i se soustředěním. Pokud jste se v těchto příznacích poznali, okamžitě kontaktujte svého lékaře. Také se snažte vést zdravý životní styl, správně jezte a věnujte se sportování. Správným zvládáním stresu se tomuto typu přetížení vyhnete.

Zdroj: Healthline, Healthline