Křeče v nohách jsou zdravotním varováním. Mezi příčiny patří i nedostatek hydratace a minerálů

Fotografie: Depositphotos

Křeče v nohách mohou být nejen nepříjemné, ale i bolestivé. Tyto nechtěné svalové kontrakce mohou narušit klidný spánek a snižovat kvalitu života.

Asi nikdo nechce být probuzen uprostřed noci náhlou, bolestivou křečí v noze. Tyto neočekávané stahy svalů mohou být nejen nepříjemné, ale mohou také způsobit výrazné nepohodlí a rušení spánku. Přestože jsou křeče v nohou obecně neškodné, mohou být i signálem určitých zdravotních problémů nebo nedostatků v těle, varuje lékařka Alana Biggers. Zjistěte, jaké jsou příčiny křečí v nohách, možné faktory, které je vyvolávají, a jak s nimi účinně bojovat.

Přílišná zátěž nebo únava svalů

Jednou z nejčastějších příčin křečí v nohách je dle doktorky Biggers přetížení nebo únava svalů. Toto přetížení může nastat při nadměrné fyzické aktivitě, zejména při cvičení nebo sportu, na který nejste zvyklí. Pokud svým nohám při sportu či jiné fyzické aktivitě náhle dáte větší zátěž, může to vést k nekontrolované svalové kontrakci, jež se projeví jako křeč.

Odborníci zjistili, že až 60 % dospělých Američanů se někdy setkalo s nočními křečemi v lýtku. I zde je svalová únava hlavní příčinou. Rizika jsou ještě vyšší, když jsou tyto svaly unavené v důsledku horkého počasí nebo když nezůstanete hydratovaní. Stejně tak může být příčinou křečí i dlouhodobé stání nebo chůze, zejména pokud nosíte nevhodnou obuv.

Otoky nohou jsou příznakem zdravotních problémů. Upozorňují i na zhoršenou cirkulaci a dehydrataci

Nedostatek hydratace a minerálů

Nedostatečný příjem tekutin a nerovnováha v minerálech, zejména hořčíku, vápníku a draslíku, může také přispět k vzniku křečí v nohách. Tělo potřebuje správnou rovnováhu těchto minerálů pro řádnou funkci svalů, jak uvádí Healthline. Vždy je třeba přizpůsobit pitný režim individuálním potřebám včetně míry fyzické aktivity či počasí.

křeče, bolest svalu, noha
Fotografie: Freepik

Zdravotní komplikace

Některé zdravotní podmínky mohou také přispět k častějšímu výskytu křečí v nohách. Mezi ně patří podle lékaře Williama Morrisona například cévní onemocnění, kdy poruchy průtoku krve mohou ovlivnit dodávku kyslíku a živin do svalů, což může vést k jejich křečím. Dále některé neurologické poruchy, jako je například Parkinsonova nemoc, nedostatek vitaminu B12 nebo železa a některé endokrinní poruchy, jako je diabetická neuropatie, mohou ovlivnit nervový signál do svalů a způsobit křeče.

Jak předcházet křečím v nohách

Prevence křečí v nohách pak podle Healthline zahrnuje pravidelné cvičení, dostatečný příjem tekutin a minerálů, správnou obuv a péči o svaly. Strečink a posilování svalů, zejména dolních končetin, mohou snížit riziko křečí. Je také důležité udržovat hydrataci těla a zahrnout do stravy potraviny bohaté na minerály, jako je hořčík, vápník a draslík, které uleví od křečí, jak jsme vás již v minulosti informovali na našem webu ZdravéStravování. Pokud máte chronické křeče v nohách, měli byste se poradit s lékařem.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]