Časté příčiny bolesti nohou. Na některé pozor, mohou vyžadovat i chirurgický zákrok

Fotografie: Depositphotos

Bolest nohou může být zapříčiněna mnoha faktory. Některé mohou být neškodné, například dlouhé stání v práci, jiné však mohou vyžadovat léčbu chirurgickým zákrokem.

Bolest nohou může být způsobena celou řadou faktorů, ať už se jedná o nošení nepohodlné obuvi, špatně zahojené zlomeniny, otoky, úraz nebo dlouhé stání. Pokud vás bolest nohou trápí často a chcete jí zabránit, první věc, kterou byste měli udělat, je znát jádro problému. Zde jsou nejčastější příčiny nepříjemné bolesti nohou. Více prozradila lékař William Morrison.

Úraz nebo zlomenina

To je celkem jasné. Chcete-li diagnostikovat zlomeninu, musíte mít rentgen. Pokud jste se tedy udeřili a cítíte, že bolest je mnohem intenzivnější než jen při drobném naražení, okamžitě navštivte svého lékaře. Dojde-li k tomu, že jste si nohu opravdu zlomili, bude potřeba udělat rentgen a končetinu vám zafixovat sádrou. Vitamíny D a C a vápník jsou nezbytné látky pro rychlejší hojení kostí.

Tendinitida neboli zánět šlach

Noha má kolem 31 šlach a pokud se jedna z nich zanítí, může způsobit spoustu bolesti. V takovém případě je nejdůležitější nohu co nejméně zatěžovat, tudíž musíte odpočívat. Také se vyhněte potravinám, které přispívají k rozvoji zánětu, jako jsou nasycené tuky. Naopak se zaměřte na potraviny s protizánětlivými vlastnostmi, jako je například kurkuma.

Plantární fasciitida nebo syndrom patní ostruhy

Plantární fascie je pás elastické tkáně, který se táhne od patní kosti k metatarzální oblasti. Je zodpovědný, spolu s dalšími strukturami nohy, za udržování plantárního oblouku a ochranu metatarsů. Když se tato struktura zanítí, může dojít k nepříjemné plantární fasciitidě neboli syndromu patní ostruhy. Plantární fasciitida je poměrně častým problémem. Obvykle se objevuje po dosažení věku 45 let, ačkoli je nejběžnější u mladých pacientů, kteří hodně sportují.

bolest nohy, pata
Fotografie: Freepik

Degenerace plantárního digitální nervu

Mortonův neurom je degenerace plantárního digitálního nervu doprovázená zánětem kolem nervu. Obvykle se nachází mezi 3. a 4. metatarsem, i když někdy se může vyskytnout mezi 2. a 3. metatarsem. Tento stav je často nutné léčit chirurgicky, ale fyzikální terapie může také pomoci od bolesti.

Hromadění kyseliny močové

Dna je velmi bolestivé onemocnění podobné artritidě způsobené nahromaděním kyseliny močové v synoviálních kloubech. Snížení konzumace masa, omezení užívání alkoholu a zvýšení spotřeby ovoce a zeleniny vám může pomoci léčit bolest. U dny je nejdůležitější správný jídelníček plný výživných potravin.

Zdroj: Healthline