Alergie během pandemie koronaviru. Neustálé odkládaní návštěvy lékaře může znamenat komplikace

Fotografie: Freepik

Trpíte alergiemi, ale odkládáte návštěvu alergologa v souvislosti s pandemií koronaviru? Pacientů, kteří odkládají návštěvu odborného lékaře, je v této době velké procento, ale odložení o rok už může znamenat ohrožení zdraví.

I z tohoto důvodu by se lidé neměli obávat návštěvy zdravotnického zařízení, a naopak využít nových diagnostických metod, které snižují počet nutných návštěv v ordinaci i potřebných odběrů.

Nové diagnostické metody urychlují léčbu

Koronavirus změnil nahlížení lidí na nemoci, strach z možné infekce pak přehlušil ostatní zdravotní obtíže, které však nezmizely. Právě nezjištěné vážné alergie mohou mít nebezpečné důsledky na zdraví dětí i dospělých, mimo jiné může dojít k anafylaktickému šoku nebo astmatickým záchvatům. Přes tento fakt klesl počet návštěv u specialistů od března roku 2020 o plných 30 %.

Lidé by se však neměli obávat nákazy koronavirem, v současné době totiž existují nové diagnostické metody, které cestu k zahájení léčby výrazně zkracují a už není potřeba tolika návštěv nebo laboratorních testů.

Moderní testy určí až 295 různých alergenů

Zatímco dříve se pro diagnostiku používali laboratorní testy protilátek v krevním séru při aplikaci alergenového extraktu, molekulární diagnostický test dokáže určit koncentraci protilátek proti konkrétním proteinům, které jsou zodpovědné za vyvolání specifických alergických reakcí. Multiplexní testy tak dokáží určit až 295 různých alergenů, které dotyčného ve větší či menší míře ohrožují.

Neustálé potíže bez určení alergenu

Kdo byl někdy u alergologa, jistě si vzpomene, jak se jej dotazoval na příčiny potíží při dotyku domácího zvířete či na rozkvetlé louce. Z jednotlivých otázek pak lékař vyvodil možné druhy alergenů, které způsobují pacientovi obtíže a vyslal jej do laboratoře na potvrzení domněnek. To však s sebou neslo riziko nespolehlivosti krevních a kožních testů, které přinášely informaci na celou skupinu alergenů v rámci jednoho extraktu, a ne na jednotlivé molekuly alergenu. Správná diagnostika však umožňuje rychlé zavedení účinné léčby.

Obrácená diagnostická pyramida

Zjednodušeně řečeno, dříve se diagnostikovalo pomocí pyramidy, ze které na vrcholu vzešlo řešení. Nyní je to pomocí obrácené diagnostické pyramidy, kdy na začátku je širokospektrální test, který vede k okamžitému určení alergenu a léčbě pacienta. Tento moderní přístup navíc omezuje počet kontaktů mezi pacientem, lékařem a laboratoří, navíc test poukáže na celý repertoár alergenů a pacientovi tak lze okamžitě pomoci specifickou imunoterapií.

Molekulární test odhalí také intenzitu reakce

Další nespornou výhodou molekulárního testu je míra expozice příznaků při styku s daným alergenem. To znamená, že v rámci testu se klasifikuje riziko ohrožení u konkrétních alergenů. Pro pacienta je pak snadné se orientovat a přizpůsobit při setkání s daným alergenem, kupříkladu při alergii na ořechy test odhalí, zda dojde k náhlému otoku rtů a hrdla s životu ohrožujícím průběhem či pouze k mírnému nástupu alergické reakce v podobě kýchání nebo kožní vyrážky.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]