Příliš mnoho soli škodí: Její přemíra v organismus se dá poznat podle snadno identifikovatelných příznaků

solnička
Fotografie: Pixabay

Mnoho potravin obsahuje jak přidaný cukr, tak i sůl. I když tedy příliš nesolíte, stále můžete přijímat více soli. S tím souvisí i mnoho zdravotních rizik.

Sůl je v určitém množství pro lidské tělo naprosto nezbytná. Pomáhá zajistit, aby hladina tekutin v těle nebyla příliš vysoká a svaly mohly správně fungovat. Pokud vaše tělo nemá dostatek sodíku, může váš krevní tlak nebezpečně klesnout. Velmi nebezpečná je však i nadměrná konzumace soli. Podívejte se na několik věcí, které vás mohou potkat, pokud je soli ve vaší stravě příliš mnoho. Více prozradila lékařka Miho Hatanaka.

Přemíra sodíku

U většiny lidí mají ledviny problém se s nadbytkem sodíku v krvi vyrovnat. Protože se sodík hromadí, tělo zadržuje vodu, aby ho zředilo. Tím se zvyšuje množství tekutiny obklopující buňky i objem krve v krevním řečišti. Zvýšený objem krve znamená více práce pro srdce a větší tlak na cévy. Časem to může způsobit ztuhnutí cév, což vede k vysokému krevnímu tlaku, srdečnímu infarktu a mrtvici.

V některých případech může příliš mnoho soli poškodit srdce, aortu a ledviny, aniž by se krevní tlak zvýšil, postupující riziko je tak hůře detekovatelné. Je proto třeba si příjem soli hlídat, i když vysokým krevním tlakem netrpíte. Snažte se vyhýbat ultra zpracovaným potravinám a dávejte pozor na níže uvedené varovné příznaky.

1. Máte neustále žízeň

Když jíte příliš mnoho soli, tělo potřebuje více tekutin, které pomáhají vyčistit organismus, aby svaly a další orgány mohly správně fungovat. Vaše tělo vám dává najevo, že potřebuje více vody tím, že vám stále signalizuje, že máte žízeň. 

2. Otok

Pokud máte pocit, že jsou vám prsteny těsné, otékají vám nohy nebo máte ráno opuchlé oči, možná konzumujete příliš mnoho soli. Sůl pomáhá vašemu tělu zadržovat vodu, což může mít za následek právě otoky paží, kotníků, chodidel, rukou a pod očima.

3. Bolesti kostí, kloubů a zubů

Když pijete hodně vody, abyste vykompenzovali přetížení sodíkem, budete muset častěji močit. Časté močení vede ke ztrátě dalšího vápníku. Vaše kosti (včetně zubů) však vápník potřebují, aby zůstaly silné. Nedostatek vápníku může vést k osteoporóze, a potažmo tedy i k bolestivosti kloubů a kostí.

4. Ledvinové kameny

Jestliže jíte hodně soli, máte pravděpodobně více vápníku v moči. Kombinace velkého množství soli a vápníku, které si razí cestu ledvinami, může vést ke vzniku ledvinových kamenů.

Fotografie: Depositphotos

5. Vysoký krevní tlak

Rovnováha mezi sodíkem a tekutinami ve vašem těle je velmi důležitá. Díky soli si tělo udržuje správnou hladinu vody. Pokud jí však sníte příliš mnoho, voda v krvi navíc zapříčiní zvýšený tlak na stěny cév, což zvyšuje krevní tlak.

6. Nemůžete se soustředit

Vysoký krevní tlak, který je důsledkem stravy s vysokým obsahem sodíku, může poškodit tepny vedoucí do mozku. To vám může ztížit soustředění na každodenní úkoly. Časem to může vést k demenci, nebo dokonce ke vzniku krevní sraženiny.

7. Chutě

Sůl zvýrazňuje chuť a pokud jí jíte hodně, vaše tělo časem začne toužit po větším množství. Sůl (stejně jako cukr) aktivuje část mozku, která se zabývá požitky, a může se naučit spojovat chutě cukru a soli se štěstím. Z čehož se může stát začarovaný kruh (což může potvrdit každý, kdo mívá chutě na sladké nebo slané).

8. Časté bolesti hlavy

I když si vědci nejsou zcela jisti, proč sodík způsobuje bolesti hlavy, studie Univerzity Johnse Hopkinse ukázala, že lidé, kteří konzumovali 1 500 mg sodíku, měli o 25 % nižší pravděpodobnost bolestí hlavy ve srovnání s těmi, kteří ho konzumovali 2 500 mg.

I když není snadné se návyku na sůl obecně zbavit, můžete začít tím, že budete podrobněji číst etikety na potravinách, které běžně jíte, a budete se snažit jíst více ovoce a zeleniny a méně balených výrobků.

Zdroj: Healthline, Hopkinsmedicine