8 zásad správné péče o ledviny, díky kterým zůstanou zdravé i v pokročilém věku

Fotografie: Depositphotos

Ledviny jsou jedním z nejdůležitějších orgánů lidského těla a pokud vám začnou odcházet, může se vám zhroutit celý svět, říká lékař Justin Choi.

Ledviny jsou takovým pilířem metabolického zdraví, dalo by se říct. Filtrují krev od toxinů a dalších odpadů, které by jinak lidskému tělu pořádně uškodily. A věděli jste, že regulují krevní tlak a aktivují vitamín D, který vás ve spojení s vitamínem C chrání před osteoporózou? Jsou zkrátka skutečně velmi důležité a na lidech je, aby si jich uměli vážit a správně o ně pečovat.

Regulujte svůj krevní tlak

Vysoký krevní tlak je rizikovým faktorem při infarktu a mrtvici, to ví asi každý. Málokdo ovšem ví, že je také nejčastější příčinou poškození ledvin. A v kombinaci s dalšími rizikovými faktory, jako jsou například cukrovka, vysoký cholesterol či kardiovaskulární onemocnění, se pro zdraví ledvin stává ještě nebezpečnějším.

Fotografie: Freepik

Pravidelně si kontrolujte krevní cukr

Věděli jste, že u jednoho ze dvou lidí diagnostikovaných cukrovkou dojde k poškození ledvin? Už jen z tohoto důvodu byste si tedy měli váš krevní cukr pořádně hlídat. Je to nezbytné opatření pro ochranu vašich ledvin. Jestliže totiž tuto nemoc odhalíte včas, můžete riziko poškození rapidně snížit.

Držte si dobrou fyzičku a aktivitu

Dobrý fyzický stav je důležitý pro celkové zdraví těla, nejen pro ledviny. Konkrétně pro ně je ale potřebný z toho důvodu, že zajišťuje lepší regulaci hladin krevního tlaku. Tím preventivně působí proti chronickému onemocnění ledvin.

Fotografie: Freepik

Stravujte se zdravě a udržujte si váhu

Není potřeba nic dodávat, jelikož tímto způsobem si chráníte své zdraví před mnoha nemocemi. Zdravou stravou a váhou získáváte prevenci proti cukrovce, srdečním chorobám a dalším nemocem spojeným s chronickým onemocněním ledvin.

Snažte se snížit příjem soli

Dnešní doba je opravdu přesolená, nelze to popsat jinak. Příjem soli by neměl překročit 5–6 gramů denně, což je cca čajová lžička. Abyste se tohoto limitu dokázali držet, měli byste omezit konzumaci zpracovaných produktů a hotových jídel. Při vaření doma se poté snažte sůl z větší části nahrazovat bylinkami a jiným kořením.

Fotografie: Freepik

Dodržujte dostatečný příjem tekutin

Obvyklým doporučením každého doktora či vědce bude vypití 1,5 až 2 litrů vody denně. Tělo byste měli udržovat hydratované i s pomocí konzumace ovoce a zeleniny či čajů bez přidaného cukru. Dostatečná hydratace je nezbytná k tomu, aby ledviny odstranily z těla přebytečnou sůl, močovinu a toxiny.

Zkuste s tím už konečně seknout

Ano, řeč je o kouření. To je totiž spojováno se sníženým prokrvením ledvin. Jakmile ledviny nedostanou dostatek krve, dojde k fatálním následkům a ony přestanou správně fungovat. Nemluvě o tom, že kouření zvyšuje riziko vzniku rakoviny ledvin o celých 50 %. To vám za to nestojí, nebo snad ano?

Fotografie: Freepik

Snažte se vyhýbat užívání léků

Braní léků může narušit funkci ledvin, a to zejména u lidí s chronickými stavy, jako je artritida nebo bolesti zad. Snažte se tedy před každým nově napsaným práškem poradit s lékařem, jestli je to skutečně ta nejšetrnější metoda léčby. To byste měli dělat vždy, než začnete užívat jakýkoliv lék.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]