Důvody velebení zázvorového čaje s citronem: Pomáhá při zánětu i při nepříjemné zácpě

Fotografie: Peachyeung316 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Pokud vás trápí problémy se spánkem, zázvorový čaj s citronem je účinný lék přímo pro vás. Jeho pravidelná konzumace navíc nabízí řadu dalších zdravotních přínosů.

Pokud vás trápí problémy se spánkem (stejně jako 10 až 30 procent dospělé světové populace), rozhodně byste měli zakročit včas. Jedná se totiž o problém, který může mít závažné dopady na vaše zdraví, pokud není léčen. Naštěstí však existuje velmi účinný lék, jenž vám s ním dokáže pomoci, a to zcela přirozeně – zázvorový čaj s citronem. Abyste získali co nejlepší výsledky, měli byste ho pít pravidelně každý den před spaním. V takovém případě navíc přináší řadu dalších užitečných benefitů pro lidské zdraví, říká doktorka Katherine Marengo.

Zklidňuje zažívací potíže

Pokud vás trápí chronické zažívací potíže nebo nemůžete usnout po těžké večeři, zkuste si uvařit zázvorový čaj a přidejte do něj šťávu z půlky citronu. Hotový nápoj pijte každý den před spaním a brzy pocítíte zaslouženou úlevu – zázvor totiž podporuje zdraví trávicího traktu, zklidňuje ho a chrání ho před potenciálními problémy. Citron pak navíc obsahuje rostlinnou sloučeninu limonen, která napomáhá trávení tím, že pomáhá posouvat potravu po trávicím traktu, díky čemuž zmírňuje nepříjemný pocit plnosti.

Zmírňuje nevolnost

Zázvor je již dlouhá léta znám pro svou schopnost zmírňovat nevolnost, která se u mnoha lidí objevuje mimo jiné v těhotenství nebo při chemoterapii. Důvodem je především jeho obsah gingerolu, účinného antioxidantu, který zklidňuje trávicí systém a pomáhá předcházet nepříjemné nevolnosti nebo také nadýmání. Je ovšem důležité zmínit, že byste se v tomto případě měli nejprve poradit se svým praktickým lékařem, zda je pro vás léčba pomocí tohoto léčivého čaje vhodná.

Snižuje ucpání nosu

Pára vycházející z horkého zázvorového čaje s citronem vám může pomoci otevřít ucpané nosní dutiny. Pokud vás tedy trápí tento nepříjemný problém, rozhodně si ho dopřejte každý večer před spaním a brzy budete zase v pořádku. Stejně tak pomáhá tento léčivý nápoj zklidňovat bolest v krku způsobenou nahromaděným hlenem. Jedná se proto o skvělý způsob léčby zejména v období nachlazení a chřipek. Berte však na vědomí, že je zapotřebí provést další vědecké studie, které by tyto skutečnosti zcela potvrdily.

ucpaný nos
Fotografie: Unsplash

Zmírňuje nepříjemnou zácpu

Zácpa může být důsledkem hned několika faktorů, a to včetně dehydratace a stravy s nízkým obsahem vlákniny. Pokud je její příčinou první problém, skvěle vám pomůže večerní uvolnění s teplým šálkem zázvorového čaje s citronem, protože voda pomáhá stolici snadněji projít trávicím traktem. Léčivé účinky tohoto nápoje pak navíc podpoří váš trávicí systém, který bude schopen se lépe a mnohem rychleji zotavit z tohoto nepříjemného období. Pokud však léčba nezabere, raději se obraťte na svého praktického lékaře.

Pomáhá v boji proti zánětu

Gingerol, jedna z rostlinných sloučenin obsažených v zázvoru, se může pochlubit protizánětlivými a antioxidačními vlastnostmi. Tento léčivý čaj je proto skvělým prostředkem, který vás ochrání před chronickým zánětem, často spojovaným s onemocněními, jako je metabolický syndrom, rakovina, Alzheimerova choroba a srdeční choroby. Je ovšem důležité zmínit, že je zapotřebí provést další studie, které by tyto informace potvrdily na 100 %.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]