Stop bolesti v oblasti krku. Praktické cviky přinesou okamžitou úlevu

Fotografie: Depositphotos

Bolest krku je nepříjemný problém, se kterým se v současné době potýká čím dál více lidí. Tyto cviky vám pomohou účinně a velmi rychle ulevit.

Bolest a ztuhlost krku jsou velmi nepříjemné, avšak časté problémy, se kterými se v současné době potýká čím dál více lidí. Dobrou zprávou však je, že pokud je tento problém způsoben stresem, špatným držením těla nebo nedostatkem pohybu, časté protahování krku a ramen pomocí správných cviků jej dokáže vyléčit. Níže se proto můžete seznámit s těmi nejlepšími z nich a získat konečně trvalou úlevu. Více prozradil fyzioterapeut Gregory Minnis.

Protažení krku pro úlevu od bolesti

Jedná se o velmi jemné protažení, které slouží k uvolnění napětí v šíji. Stačí si lehnout, vzít ručník, srolovat jej a umístit pod zadní část hlavy. V této poloze setrvejte asi 10 minut (pokud tedy necítíte bolest) a následně se vraťte ke svým činnostem. Úlevu pocítíte téměř ihned poté, co dokončíte protažení.

Hluboké protažení zadní a horní části krku

Tento cvik poskytuje hluboké protažení zadní části krku a horní části zad. Začněte tím, že se pohodlně posadíte na židli nebo na podlahu. Poté si dejte ruce za hlavu, jemně stáhněte hlavu dolů a přitáhněte bradu k hrudníku. V této pozici vydržte 30 až 40 sekund a poté pomalu vraťte hlavu do výchozí polohy a uvolněte ruce.

šíje
Fotografie: Freepik

Boční protažení krku

Toto protažení je zaměřeno na boční strany krku. Začněte opět tím, že se pohodlně posadíte na podlahu nebo na židli, položte si pravou ruku na temeno hlavy a jemně ji táhněte doprava (záda mějte rovná a ramena uvolněná). V této pozici setrvejte 30 až 40 sekund a poté pomalu zvedněte hlavu zpět do výchozí polohy. Jakmile budete hotovi, opakujte stejný postup na druhé straně.

Protažení krku a ramen

Při tomto protažení budete zapojovat krk i ramena. Začněte tím, že pravou ruku dáte za sebe a budete ji držet levou rukou. Poté jemně přitáhněte paži k levé noze, nakloňte levé ucho k levému rameni a vydržte v této pozici 20 sekund. Jakmile budete hotovi, opakujte stejný postup na druhou stranu. Stejné protažení můžete provést také tak, že budete držet ruce před sebou, čímž dosáhnete dobrého protažení horní části z trochu jiného úhlu.

Protažení lopatek

Toto protažení je zaměřeno na lopatky. Začněte tím, že se posadíte na židli a jednou rukou ji zezadu přidržíte. Poté si opřete bradu o hrudník, ucho o levé rameno a otočte hlavu o 45 stupňů doprava a pak doleva. Druhou ruku si můžete dát nad hlavu, abyste si pomohli, ale nenuťte ji – všechny pohyby by měly být velmi jemné. Vydržte na každé straně 20 až 30 sekund a poté vyměňte strany.

Protažení horní části zad a mezi lopatkami

Tímto protažením uvolníte napětí v horní části zad a mezi lopatkami – dejte si však pozor, aby všechny vaše pohyby byly plynulé a jemné. Začněte tím, že se postavíte na ruce a kolena. Poté posuňte levou ruku dlaní nahoru mezi pravou ruku a nohy a otáčejte tělem, dokud se hlava nedotkne země. Vydržte v této poloze 30 až 40 sekund a poté opakujte na druhou stranu.

Protažení v oblasti ramen

Tento pohyb vám pomůže uvolnit napětí v oblasti ramen. Začněte vsedě nebo vestoje, záda a krk mějte rovné. Poté zvedněte ramena nahoru a přetočte je dozadu a dolů. Všechny pohyby by měly být plynulé, takže je neuspěchejte. Během cvičení také držte zastrčenou bradu a provádějte dvojitý podbradek.

Zdroj: Healthline