6 rad, jak zahnat pálení žáhy přírodními prostředky

Pálení žáhy si už alespoň jednou v životě zažil každý z nás. Většinou tento nepříjemný problém mívají těhotné ženy, ale občasnou výjimku netvoří i ostatní. Dochází k tomu při návratu žaludečních šťáv zpět do jícnu – reflux. Kyselé šťávy dráždí sliznici a dochází k onomu nepříjemnému pálení žáhy, kterému se jinak také říká pyróza. Občas je tento problém doprovázen i zápachem z úst a bolestmi žaludku. V lékárně jsou volně k prodeji léky, které pomáhají pálení žáhy zmírnit. My si však dnes povíme o čistě přírodních prostředcích, které tento problém umí potlačit. Na každého může však platit zcela něco jiného, proto je dobré vyzkoušet i více metod.

Prevence a opatření

Jestli patříte mezi ty, které pálení žáhy trápí častěji, je vhodné se vyvarovat konzumace potravy a tekutin, které tento stav navozují či zhoršují. Patří sem alkohol, kouření, káva, ostrá jídla, sycené limonády, citrusové plody, sladká jídla a obtížně stravitelné potraviny.

Rozhodně nejezte těsně před spaním a do jídelníčku zařaďte dostatek ovoce a zeleniny. Zvyšte příjem vlákniny. Zkuste spát s více polštáři pod hlavou a pálení žáhy zmizí také při spánku na levém boku. Jezte pomalu, v klidu a každé sousto pořádně rozkousejte. Jezte menší porce a raději vícekrát denně, než se nacpat k prasknutí.

Přírodní prostředky proti pálení žáhy

  1. Med je na úplně všechny neduhy. Zapijte lžíci medu teplou vodou nebo si med zamíchejte do sklenky. Popíjejte mezi jídly několikrát za den.
  2. S pálením žáhy pomáhá i žvýkačka. U žvýkání se zvýší produkce slin, které jsou alkalické díky hydrogenuhličitanovým iontům, které reagují v žaludku s kyselinou a neutralizují kyselé prostředí.
  3. Zaručeně pomůže soda bikarbona rozmíchaná do sklenice vody. Vypít tento obsah sice stojí nějaké to úsilí, ale určitě pomáhá. Jde o vůbec nejrozšířenější pomoc při pálení žáhy.
  4. Sklenice teplého mléka má rovněž neutralizující účinky. Jestli vám mléko nevadí, pak vyzkoušejte tento způsob.
  5. Mandle jsou výborným prostředkem ke zklidnění. Snězte tak 6 kusů mandlí a brzy by se měla dostavit úleva.
  6. Zázvorový čaj není výborným pomocníkem pouze u nachlazení. Stačí vypít šálek zázvorového čaje a sklenici čisté vody. Po chvíli by se vám mělo ulevit. Na mysli máme doma připravovaný čaj – ne ten z pytlíku.

Fotografie publikována se svolením David Castillo Dominici Photography/FreeDigitalPhotos.net

KOREKCE: Nikol Sotolářová