Pálení žáhy dokáže pěkně potrápit. Od nepříjemného pocitu rychle uleví vhodně zvolené potraviny

Fotografie: Depositphotos

Pálení žáhy je podráždění jícnu, trubice, která spojuje hrdlo a žaludek. Způsobuje ji žaludeční kyselina. To vede k pálení v žaludku nebo pod hrudní kostí.

Pálení žáhy je palčivá bolest na hrudi, obvykle těsně za hrudní kostí. Bolest je často silnější po jídle, večer nebo když ležíte či se předkloníte. Občasné pálení žáhy je běžné a není důvodem k obavám. Většina lidí může nepříjemné pálení žáhy zvládnout sama pomocí změny životního stylu a volně prodejných léků. Pokud vás však žáha pálí často a je doprovázena úbytkem hmotnosti či únavou, může být příznakem závažnějšího onemocnění, které vyžaduje lékařskou péči, říká doktorka Lisa Hodgson.

Příčiny pálení žáhy

K pálení žáhy dochází, když se žaludeční kyselina vrací do jícnu, který přenáší potravu z úst do žaludku. Obvykle se při polykání potravy uvolní pruh svalů kolem spodní části jícnu (dolní jícnový svěrač), aby umožnil potravě a tekutině stékat do žaludku. Poté se sval opět stáhne.

Pokud dolní jícnový svěrač nepracuje tak, jak by měl, může žaludeční kyselina proudit zpět do jícnu (reflux kyseliny) a způsobit pálení žáhy. Jestliže máte nadváhu nebo jste těhotná, je riziko pálení žáhy vyšší. Pálení žáhy mohou vyvolat také některé potraviny a nápoje, například:

  • kořeněná jídla,
  • cibule,
  • citrusové produkty,
  • rajčatové výrobky, například kečup,
  • tučná nebo smažená jídla,
  • máta peprná,
  • čokoláda,
  • alkohol, sycené nápoje, káva nebo jiné nápoje obsahující kofein.

Komplikace

Pokud vás žáha pálí jen občas, obvykle se není čeho obávat. Většinou pomohou i jen drobné změny životního stylu a zdravá strava a problémy zcela vymizí. Jestliže vás však pálení žáhy obtěžuje často nebo je doprovázeno dalšími obtížemi, konzultujte svůj stav s lékařem. Pálení žáhy, které se vyskytuje často a narušuje běžný život, se považuje za gastroezofageální refluxní chorobu (GERD). Léčba GERD může vyžadovat předepsání léků a příležitostně i operaci nebo jiné zákroky. GERD může vážně poškodit váš jícen nebo vést k přednádorovým změnám v jícnu zvaným Barrettův jícen.

Kdy navštívit lékaře

Bolest na hrudi může být příznakem i srdečního infarktu. Pokud pociťujete silnou bolest nebo tlak na hrudi, zejména v kombinaci s bolestí v paži nebo čelisti nebo potížemi s dýcháním, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Objednejte se ke svému lékaři, pokud:

  • se pálení žáhy objevuje častěji než dvakrát týdně,
  • příznaky přetrvávají i přes užívání volně prodejných léků,
  • máte potíže s polykáním,
  • trápí vás přetrvávající nevolnost nebo zvracení,
  • ztrácíte na váze z důvodu nechutenství nebo potíží s příjmem potravy.

Jak si ulevit od pálení žáhy

Pokud vás pálí žáha, existuje několik jednoduchých možností, jak se tohoto nepříjemného pocitu zbavit. Všechny suroviny budete mít pravděpodobně doma ve své kuchyni. Až vás tedy přepadne pálení žáhy, vyzkoušejte jednu z těchto rad.

Čistá voda

Nejjednodušším řešením je obyčejná čistá voda, která většinou pomáhá skutečně rychle. Důležité je pít hodně vody také během dne, protože je to dobré pro žaludeční sliznice, jež ji potřebují k ochraně před kyselinami.

Jablečný ocet

Jablečný ocet je dobrý nejenom v kuchyni, ale působí také proti refluxu a pálení žáhy. Stačí si dát před jídlem 1 lžičku.

Fotografie: Depositphotos

Soda bikarbona

Žaludeční kyselina obsahuje kyselinu chlorovodíkovou, která způsobuje, že žaludeční kyselina má velmi nízké pH, přibližně 1–3, a je velmi kyselá, ale je nezbytná pro trávení. Pokud vás pálí žáha, může vám pomoci vypít sklenici vody, v níž je rozmíchaná 1 lžička sody.

Banány

Zralý banán může pomoci proti pálení žáhy a dalším zažívacím potížím. Banány jsou také známé pro svoji schopnost zastavit průjem.

Zázvor

Zázvor pomáhá proti mnoha různým problémům, včetně pálení žáhy a refluxu. Lze ho použít jako přísadu do jídel, jíst syrový nebo pít jako čaj.

Zdroj: Healthline, Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]