Pyelonefritida: Nebezpečné onemocnění, které zvládnete rozpoznat, pokud víte, na co se zaměřit

Fotografie: Depositphotos

Pyelonefritida je důsledkem neléčených infekcí nebo zánětů močového měchýře. Existují dva typy onemocnění: akutní a chronické.

Pyelonefritida je také známá jako infekce ledvin. Týká se zánětu ledvinového parenchymu a močových cest v důsledku infekčního procesu. Obvykle pochází z močové trubice a močového měchýře a může cestovat nahoru přes močovody do ledvin, říká lékařka Suzanne Falck.

Pyelonefritida – průběh onemocnění

Pyelonefritida je důsledkem špatně léčených nebo neléčených infekcí a zánětů močového měchýře a močové trubice. Bakterie se do ledvin dostávají močovými cestami. Pyelonefritida má dvě fáze. První je akutní, což samo o sobě není nebezpečné. Rychlý lékařský zákrok ji pomůže vyléčit během několika dní. Druhou fází je chronická pyelonefritida. V tomto případě je nutná antibiotická léčba a v extrémních případech odstranění ledviny.

První fáze onemocnění může být důsledkem bakteriální, virové nebo plísňové infekce. Bakteriální je nejčastější (asi 80 % pacientů) a je důsledkem infekce E. coli. Méně často – bakterie stafylokoka , mykoplazmy a kapavky. Dalším zdrojem je herpes virus, který se přenáší pohlavním stykem. Tomu se říká vzestupná infekce.

Chronická pyelonefritida je závažné a nebezpečné stadium onemocnění. Může se objevit v důsledku neúčinné léčby uretritidy nebo cystitidy nebo chronického přetrvávání akutního stavu. Nebezpečí spočívá v tom, že pokud se tento stav neléčí, může vést k selhání ledvin nebo hypertenzi.

Pyelonefritida – příznaky

Onemocnění provázejí dva typy příznaků: typické a atypické. U akutního zánětu jsou uvedeny typické příznaky, a to: bolesti zad v oblasti ledvin, bolest, pálení, svědění při močení, někdy s krví, pocit neúplného pohybu střev. Akutní zánět se navíc může projevit jako celková slabost, horečka a zimnice. U chronického zánětu se kromě výše uvedených příznaků může objevit ztráta váhy, bolesti hlavy, vysoká horečka, tupá bolest zad.

Pokud zaznamenáte některý z těchto příznaků, neváhejte kontaktovat svého lékaře. Protože nesprávně léčené infekce močových cest mohou mít vážné důsledky pro váš močový systém. V důsledku toho bude včasná diagnóza velkou pomocí.

Příčiny této nemoci

Jak již bylo zmíněno, hlavní příčinou pyelonefritidy je růst bakterií. Jejich velký počet v močové trubici a močovém měchýři může vyvolat zánětlivé procesy v ledvinách. V důsledku toho způsobuje člověku silnou bolest a utrpení. U mužů se onemocnění vyskytuje nejčastěji ve stáří. To je způsobeno obstrukcí močových cest, zejména v důsledku adenomu prostaty. U žen do 30 let se pyelonefritida může objevit během těhotenství a porodu a také v důsledku akutní cystitidy.

Fotografie: Freepik

Stejně jako změny v těle související s věkem a nemoci, které způsobují obstrukci močového systému (urolitiáza atd.), mohou způsobit infekci ledvin patologickými mikroorganismy a rozvoj pyelonefritidy u žen ve stáří. Zvláště často vyvolávají výskyt pyelonefritidy v jakémkoli věku a u obou pohlaví infekční onemocnění. Stejně jako chronická zánětlivá onemocnění, častá hypotermie, autoimunitní procesy a diabetes mellitus.

Jak pyelonefritidu léčit

Onemocnění je diagnostikováno po provedení následujících testů: celkové vyšetření a kultivace moči a ultrazvuk. Obvykle se provádí léčba perorálními antibiotiky. Pacienti v horším stavu jsou hospitalizováni a jsou jim podávány nitrožilní léky. Léčba trvá cca 1-2 týdny. Po této době se screeningový test moči opakuje.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]