6 důvodů, proč odborníci varují, aby lidé nenosili žabky na dlouhé vzdálenosti

Fotografie: Depositphotos

Zanedlouho bude léto v plném proudu a nyní, když počasí začíná být skutečně horké, lidé po celém světe s oblibou obouvají na své nohy žabky. Tato obuv však není úplně ideální.

Bolí z nich nohy. Ano, to už jsme všechno slyšeli, ale co nám tyhle nevinné žabky opravdu mohou způsobit? Odpověď je překvapivá a bohužel některé z těchto nepříjemných účinků jste také mohli pocítit, říká ortopedka Marissa Laliberte. Takže žabky – přestože mají svůj vlastní svátek (ano, 17. června slaví žabky svou popularitu), děkujeme! Uvidíme se maximálně u bazénu.

Jak žabky škodí nohám?

Kdo by nevlastnil alespoň jeden pár žabek? Nejenže jsou nejpohodlnější a nejklasičtější variantou letní obuvi, ale také pomáhají udržet nohy v pohodě a komfortu. To je však asi tak všechno, k čemu jsou dobré. Žabky jsou ve skutečnosti pro naše nohy a ostatní tělesné zdraví a pohodu hrozné. Jakmile si přečtete, proč tomu tak je a jak moc jsou špatné, určitě si dvakrát rozmyslíte, než v létě strávíte hodiny v žabkách.

Zde se dozvíte, proč se podiatři a lékaři shodují, že obuv s gumovou podrážkou by se měla nosit pouze u bazénu, na pláži nebo ve sprchách v tělocvičně:

1. Mohou způsobit zranění

Žabky jsou každoročně zodpovědné za nespočet zranění nohou, která se pohybují od lehčích až po těžká, protože nohám neposkytují prakticky žádnou oporu. Nedostatečná opora klenby a paty v kombinaci s tím, že kvůli nim chodíme od začátku nešikovně, vede k bolestem a přetěžování nohou. Nejčastější zranění, se kterými lidé vyhledávají ošetření, jsou například záněty šlach, stresové zlomeniny a bolesti paty, klenby nebo svalů.

Mezi další problémy, které můžete očekávat v důsledku jejich nošení, patří řezné rány a škrábance, zaseknuté prsty, vyvrtnuté kotníky, infekce, spáleniny od slunce, otlaky, puchýře, bolesti kolen, kyčlí, zad, kladívkové prsty, skřípnuté nervy a seznam by mohl pokračovat.

2. Podrážejí vám nohy

Žabky rozhodně nepatří k těm nejpůvabnějším věcem na chůzi. Ve skutečnosti způsobují, že chodíme opravdu neohrabaně, a je velmi snadné o ně zakopnout. Ať už vám na ně někdo při chůzi šlápne zezadu, nebo se vám podaří zachytit se přední části, mohou vás ve vteřině vyvést z rovnováhy. Dalším nebezpečím, které představují, je jejich kluzkost, snadno v nich kloužou nohy, zejména když jsou mokré nebo zpocené.

3. Obsahují toxické materiály

Ty žabky za sto korun, které vidíte prodávat v obchodech, mají tak nízkou cenu z nějakého důvodu; jsou levně vyrobené! Mnohé plasty a materiály, z nichž jsou vyrobeny, jsou nekvalitní a mohou být jedovaté nebo toxické pro lidské zdraví. Mnohé z nich obsahují plasty BPA, které jsou spojovány s rakovinou a dalšími vážnými riziky. Hojně se také používá latex, na který je mnoho lidí alergických, a proto je lepší se levných plastových verzí vzdát.

Fotografie: Freepik

Místo toho se poohlédněte po těch, které jsou vyrobeny z kůže, semiše, korku, látek a dalších přírodních typů materiálů, které nepředstavují tak vážnou hrozbu pro vaše zdraví.

4. Hrozí riziko infekce

Otevřený, vzdušný styl sice umožňuje nohám „dýchat“, ale to má svou cenu. Žabky vystavují vaše chodidla a prsty nejrůznějším zárodkům, špíně, bakteriím, plísním a dalším nepříjemným věcem, které mohou vést k infekci. Řada studií zjistila, že žabky zachycují a zadržují mnohem více bakterií než obyčejná obuv. Zjistilo se, že to platí zejména tehdy, když je lidé nosí kdekoli na veřejnosti, například v tělocvičně nebo na toaletách, kde se nechutnostem daří.

5. Způsobují nepříjemné puchýře

I když se jedná o menší problém ve světle ostatních závažnějších problémů s žabkami, puchýře jsou přesto bolestivé a mohou vést k dalším komplikacím. Žabky na noze drží jen díky těm dvěma mizerným páskům, které se kříží přes nárt. Tato konstrukce znamená, že při chůzi se pásky nevyhnutelně třou o kůži. Někdy to vede k odírání, podráždění a tvorbě puchýřů, které, pokud a když prasknou, jste vystaveni většímu množství bakterií a možné infekci.

Fotografie: Freepik

6. Zpomalují vás

Volně padnoucí boty mění vaši chůzi a v důsledku toho zpomalují člověka. Výsledky studie Auburnské univerzity ukázaly, že ti, kteří nosí žabky, často dělají menší kroky než jejich protějšky, které nosí tenisky. Každý, kdo je někdy nosil, to už ví, protože je prakticky nemožné v těch zatracených věcech uběhnout více než deset metrů.

Zdroj: TheHealthy