5 způsobů, jak si udržet zdravé zažívání

Zdravá střeva obsahují velmi mnoho bakterií. Velmi mnoho myslíme asi 100 bilionů bakterií, a to jak těch hodných (zdraví prospěšných) tak špatných. Dokud je těch hodných více, nebudeme pociťovat žádné problémy. Tyto bakterie podporují trávení, pomáhají regulovat naše metabolismy a dělají práci, při níž se extrahují důležité živiny.

Kolektivně se tato parta bakterií nachází ve střevech a navzájem se podporují a spolupracují. Nicméně dojde-li k narušení jejich pohody (stres, různá onemocnění, léky, špatná strava), pocítíme následky. Začnou se množit ty špatné bakterie a zničí kolonie těch hodných. Právě proto je vhodné pečovat o tyto bakterie a dopřát jim to, co potřebují. Jak pečovat o své zažívání? To vám prozradíme v dnešním článku.

  1. Vyhněte se rafinovaným potravinám

Konzumace jednoduchých sacharidů, jako jsou například sladkosti z obchodu, limonády, pečivo z bílé mouky přispívá k likvidaci prospěšných bakterií žijících ve střevech. Tímto se podporuje oslabená imunita, záněty a potíže s trávením včetně žaludečních bolestí.

  1. Konzumujte fermentované potraviny

Je dobrý důvod k tomu, že se čím dál častěji hovoří o fermentovaných potravinách. Ty rozhodně patří do zdravého jídelníčku. Jedná se třeba o kefír, kyselé zelí, kvašené okurky, kimchi, tempeh, jogurt a další potraviny obsahující probiotické složky. Tyto potraviny mimo probiotik obsahují mnohem více pro tělo dostupných živin a jsou snadněji stravitelné. Probiotika vytvářejí také některé enzymy a vitamíny, jež brzdí růst patogenních bakterií.

  1. Vyhněte se antibiotikům

Pokud je to jen trochu možné, vyhněte se častému užívání antibiotik. Občas není jiná možnost, ale není pochyb o tom, že antibiotika narušují zdravé prostředí. Pokud je budete užívat, snažte se současně stravovat tak, aby to střevům prospívalo a po využívání ATB začněte probiotickou kúru.

  1. Vyhněte se stresu

V dnešní moderní společnosti a rychle se rozvíjejícím světě je to snadnější říci, než učinit. Ať už jde o stres v osobním životě, v práci či nedostatek spánku, to vše přispívá k zdravotním problémům. Není žádnou novinkou, že stres zasahuje i do oblasti trávení a podporuje tak růst kvasinek, záněty a likviduje užitečné bakterie.

  1. Konzumujte prebiotika

Nejdříve si vysvětlíme rozdíl mezi probiotiky a prebiotiky. Probiotikum je de facto mikroorganismus, jež ovlivňuje pozitivně přirozenou střevní mikroflóru. Prebiotika slouží jako potrava, jež podporuje aktivitu a růst hodných bakterií. Kde se nacházejí prebiotika? Například v cibuli, česneku, čekance, pórku, rajčatech, banánech, sladkých bramborách, chia a lněných semínkách.

Obrázek: pixabay.com